7 درد مردانه را جدی بگیرید

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

 درد یهویی و شدید در پشت می تونه نشونه ای از دچار شدن به آنوریسم آئورت شکمی باشه

 

اینطور ثابت شده که مرگ و میر در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی بین مردان جوون دو برابر بیشتر از زنان جوونه . یه دلیل شاید این باشه که خیلی از مردان از نشونه هایی صرف نظر می کنن که شاید رسیدگی به موقع به اونا از خیلی از مرگ و میرها و صدمات طولانی پیشگیری کنه.

 

اینجا ۷ نشونه ای که مردان اصلا نباید از اون صرف نظر کنن و باید خیلی سریع به دنبال درمانای فوری باشن، بیشتر معرفی شده:

 

درد یهویی کشاله ران: این درد ممکنه در اثر پیچش بیضه ایجاد شه. پیچش بیضه یا تورشن بیشتر به دنبال چرخش بیضه دور محور خود روی میده. تشخیص قطعی با سونوگرافیه و به دلیل انسداد عروق بیضه و نرسیدن خون به اون درمان سریع که بیشتر جراحیه لازمه وگرنه خطر نازایی هست. اما یه دلیل دیگه این درد ممکنه عفونت و التهاب اپیدیدیم باشه. اپیدیدیمیت عبارت است از التهاب و عفونت اپیدیدیم . اپیدیدیم یه ساختار مستطیلی شکل است که به قسمت بالایی هر کدوم از بیضها می چسبد. هدف درمان عبارت است از مقابله با عفونت و کاهش درد و تورم . درمان معمولا می تونه در منزل انجام گیرد.

 

درد شدید کمر: درد یهویی و شدید در پشت اگه مربوط به ورزش نباشه، می تونه نشونه ای از دچار شدن به آنوریسم آئورت شکمی باشه. این آسیب در جریان پارگی لایه داخلی آئورت شکمی ایجاد می شه. آنوریسم آئورت شکمی بعضی وقتا می تونه علاوه بر کمردرد با بی اشتهایی و کاهش وزن و هم اینکه یه توده ضربان دار در شکم همراه باشه. با تعیین ابعاد آنوریسم، از راه سی تی اسکن، از راه دارو و جراحی میشه مبادرت به درمان کرد.

 

ساق پای متورم حساس به لمس می تونه نشون دهنده ترومبوز وریدهای عمقی باشه

 

درد همیشگی در ساق پا: درد آزاردهنده در بالای پا و یا جلوی ساق پا اگه با ورزش بدتر شه، با مسکنایی مانند ایبوپروفن و یا استامینوفن بهبود پیدا میکنه. وگرنه این درد شاید مربوط به شکستگی استرسی استخون باشه. این نوع شکستگی وقتی بروز می کنه که نیروی زیادتر از اندازه ظرفیت استخون طی هفته ها به طور تکراری روی استخون طبیعی وارد شه. هر کدوم از این نیروها با اینکه باعث شکستگی نمی شه ولی جمع اونا درزمان زمان باعث تسلیم شدن استخون و در آخر شکستگی می شه. درمان این شکستگی در بیشتر موارد غیر جراحیه و البته موارد استثنایی مانند شکستگی گردن استخون ران یا شکستگیای جابه جا شده ممکنه نیاز به عمل جراحی داشته باشه.

 

درد شکمی شدید: این درد که با احساس شی ء تیز در معده یا گلوله ای در شکم همراه س، در ناحیه دنده ها هم گسترش پیدا میکنه و می تونه نشونه ای از آپاندیسیت، پانکراتیت و یا التهاب کیسه صفرا باشه. در هر سه مورد دلیل می تونه عفونت باشه. درد در قسمت پایین شکم نشون دهنده آپاندیسیته. درد در قسمت فوقانی شکم معمولا نشون دهنده التهاب کیسه صفرا و در زیر قفسه سینه نشون دهنده پانکراتیته.

 

درد گذرای قفسه سینه: درد سنگین که یهویی ظاهر می شه و به سرعت از بین میره، می تونه نشون دهنده سوء هاضمه یا خطر حمله قلبی باشه. حتی اگه مدت زمان این درد بسیار کوتاه باشه، خطر اونو نمیشه ازش سرسری رد شد.

 

درد ساق پا همراه با تورم: ساق پای متورم حساس به لمس می تونه نشون دهنده ترومبوز وریدهای عمقی باشه. ماساژ ناحیه دردناک خطرناکه و می تونه باعث گسترش لخته به ریه ها شه.

 

ادرار کردن دردناک: این آسیب ممکنه در بدترین حالت نشون دهنده دچار شدن به سرطان مثانه باشه. درد و خون در ادرار از نشونه های دچار شدن به این سرطان یعنی چهارمین سرطان شایع در مردونه. سیگار کشیدن بزرگ ترین عامل خطر دچار شدن به سرطان مثانه است. با انجام آزمایش ادرار و تشخیص تومور، گزینه های جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی به عنوان درمان در دسترسه.

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *