7 دانستنی مفید درباره عارضه آب مروارید | تغذیه سالم

7 دانستنی به درد بخور درباره آسیب آب مروارید

وقتی که از افراد در مورد آب مروارید سوال می کنین ممکنه با واژه هایی مثل مشکلات چشم یا افراد پیر مواجه شید. بیشتر افراد اطلاعات زیادی در مورد این مریضی ندارن.خوب این موضوع زیاد هم تعجب آور نیس. تقریبا بیشتر از نصف آمریکاییایی که به سن 80 سالگی رسیدن، ممکنه آب مروارید رو تجربه کنن. ممکنه در شروع سن 40 سالگی هم آب مروارید مربوط به سن رو هم داشته باشین. در این جوری موارد معمولا تا سن 60 سالگی مشکلی در بینایی فرد ایجاد نمی شه. بعضی از زنان و مردان میانسال هم ممکنه به خاطر آب مروارید تاری دید داشته باشن اما خودشون از این موضوع اطلاعی نداشته باشن. خوب حالا سوال اینجاس که واقعا آب مروارید چیه؟ در این مقاله می خوایم به مواردی بپردازیم که ممکنه بیشتر افراد اطلاعی از اون نداشته باشن.

بیشتر افراد فکر می کنن که آب مروارید روی چشم تشکیل می شه اما این موضوع غلطه. آب مروارید کدورت عدسی چشمه. خیلی از مردم تصور می کنن که یه پوشش مه آلود در بالای عدسی چشم پیشرفت پیدا کرده، اما آب مروارید در واقع در داخل چشم تشکیل می شه. تاری که باعث مشکل در بینایی می شه معمولا وقتی تشکیل می گرددکه پروتئین موجود در عدسی چشم می شکنه. شما نمی تونین آب مروارید رو احساس کنین و این موضوع ممکنه ماه ها یا چند سال ادامه داشته باشه. در این جوری موارد تنها راه درمان به کار گیری جراحیه.

افزایش سن تنها عامل خطر واسه تشکیل آب مروارید نیس:

7 دانستنی به درد بخور درباره آسیب آب مروارید

آب مروارید

بیشتر آب مرواریدها وابسته به سن هستن اما امکان پیشرفت این موارد به خاطر جراحی یا بقیه مشکلات چشمی مثل گلوکوم هم هست. تابش و قرار گرفتن در برابر نور خورشید هم خطر دچار شدن به این مریضی رو زیاد می کنه. نور شدید آفتاب ممکنه سرعت شکستن پروتئینای موجود در عدسی چشم رو زیاد کنه. در همین حال ، بعضی از آب مرواریدا مادرزادی هستن و نوزاد بعضی وقتا با این مریضی به دنیا میاد.

آب مروارید ممکنه تنها یه چشم شما رو تحت تاثیر بذاره:

در حالی که آب مروارید ” دوجانبه ” عادی تره،اما احتمال تشکیل آب مروارید در یکی از چشما هم هست. این موضوع وقتی قوت پیدا میکنه که شما از تروما یا ضربه به چشم رنج ببرین. همین امر موجب پیشرفت و گسترش آب مروارید تو یه چشم می شه.

آب مروارید می تونه بینایی شما رو به روشای جور واجور تحت تاثیر خود بذاره:

ممکنه مریضایی وجود داشته باشن که با آب مروارید هم بینایی 20-20 دارن. بعضی از افراد تنها تاری دید دارن و یه سریای دیگه هم ممکنه تحت شرایط خاص مشکلاتی با بینایی خود داشته باشن. مثلا به هنگام رانندگی در شب امکان بروز مشکل هست.

همه آدمایی که دارای آب مروارید هستن احتیاجی به جراحی ندارن:

وقتی که آب مروارید شروع به تشکیل می کنه، بینایی زیاد تحت تاثیر قرار نمی گیره. بیشتر افراد بعد از چند سال مجبور به جراحی می شن. معمولا خطری در این تعویق وجود نداره. وقتی که آب مروارید روند عادی زندگی فرد رو تحت تاثیر خود بذاره باید گزینه جراحی هم روش زوم بشه وگرنه مریض می تونه جراحی رو به تعویق بندازه.

جراحی آب مروارید بسیار عادی وبی خطره:

اگه شمام به جایی رسیدید که مجبور به جراحی آب مروارید شدید، باید یادتون باشه که این جراحی بسیار رایجه و معمولا خطری واسه مریض نداره. جراحی آب مروارید در 96 درصد موارد موفقیت آمیزه. همین امر باعث شده که این جراحی بی خطر ترین جراحی در پزشکی مدرن باشه. در این جور موارد معمولا بی حسی موضعی انجام می شه و تنها یه برش کوچیک کافیه و احتیاجی به بخیه کردن هم نیس. جراح عدسی چشم رو بر می داره، اونو با پاک می کنه و ایمپلنت عدسی جدید رو جانشین می کنه. این جراحی تنها 15 دقیقه زمان میبره. بعد از جراحی هم باید یه وسیله محافظتی بپوشید.چند روز بعد از جراحی بینایی شما بهتر می شه.

شما نمی تونین جلوی این مریضی رو بگیرین اما می تونین خطر دچار شدن به اونو کم کنین:

میوه ها و سبزیجات

به کار گیری عینکای محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش و به کار گیری سبزیجات و میوه های غنی از آنتی اکسیدان می تونه در این پیشگیری به شما کمک کنه. تلاش کنین مصرف سیگار، الکل و مواردی که باعث شدید شدن دیابت می شه رو محدود کنین. / healthmag.ir

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *