7 دانستنی جالب درمورد محدودیت های بدن ما

آدم هم مانند دیگه موجودات زنده روی زمین، دارای محدودیتایی واسه زندگی کردنه. برخلاف خیلی از موجودات، شرایط زندگی آدم بسیار محدوده و نمیشه در خیلی از شرایط، جون سالم به دربرد. چیزی که در ادامه می بینین، بخشی از محدودیت هاییه که بدن آدم رو محاصره کرده.

بیشترین سرعت دویدن یه آدم چقدره؟

شاید تا چند سال دیگه، فدراسیون جهانی دو و میدونی مجبور شه مسابقات دوی سرعت رو واسه همیشه لغوکند؛ به چه دلیل؟ چون ورزشکاران تنها یه دهم ثانیه با حد آخر سرعت آدم فاصله دارن.

یه آدم در سریع ترین حالت نمی تونه 100 متر رو در 9 ثانیه طی کنه. الان، رکورد جهانی مسابقات دوی سرعت در اختیار اوساین بولته که یکصد متر رو در 9,58 ثانیه طی کرده و کافیه کمی بیشتر تلاش کنه تا سریع ترین مرد تموم تاریخ لقب بگیره.

 

چند ثانیه میشه در شرایط خلأ دووم آورد؟

بدیش اینه جواب دقیقی واسه این سوال وجود نداره. در سال 1971 سه کیهان نورد روسی فضاپیمای سایوز 11 در حال برگشت به زمین بودن که در ارتفاع 168 کیلومتری از سطح زمین، دریچه کنترل فشار کابین دچار مشکل فنی شد و واسه 11 دقیقه و 40 ثانیه، فشار داخل کابین به صفر رسید. بررس مشخص کرد که فضانوردان طی 30 تا 40 ثانیه اول فشار، به دلیل افت شـدید اکسیژن در بافتای مغز، جون سپردند. دلیلش هم ساده س!؛ واسه انتقال اکسیژن به بافتای مغزی، هم باید اکسیژن وجود داشته باشه و هم فشار هوا!

 

گنجایش مغز آدم چقدره؟

فکر می کنین مغز آدم چه حجمی از ا طلاعات رو می تونه در خود جای دهد؟ رکورد حافظه در دست یه فرد چینیه که پنج سال پیش تونست 67,890 رقم عدد پی رو به ترتیب و از حفظ بنویسه اما محققان فکر می کنن ظرفیت مغز ما بی انتهاست. در دهه 198 ، توماس لندور در تحقیقی به این نتیجه رسید که یه آدم بزرگسال در طول عمر خود 125 مگابایت اطلاعات متنی و تصویری رو در ذهنش ذخیره می کنه که برابر 100 جلد کتاب قطوره اما چیجوری میشه اطلاعاتی مثل چند هزار رقم عدد پی رو به ذهن سپرد؟

روش استاندارد این کار، اینه که به هر عدد چهار رقمی، از 0000 تا 9999 ، یه وسیله یا فرد رو نسبت بدین. وقتی این کار رو به دقت انجام دادین، یه رشته از ا عداد به یه سری از ا فراد و وسایل تبدیل می شه و می تونین با اون یه داستان بسازین. نگهداشتن دقیق یه داستان به مراتب ساده تر از نگهداشتن یه عالمه عدد و رقمه!

 

تا چه مدت می شه نخوابید؟

بدن آدم نیازای زیادی داره که نبود تامین اونا به مرگ منجر می شه. یکی از اونا خوابیدنه که واسه زنده موندن لازمه، اما می دونستید بی خوابی زودتر از بی غذایی باعث مرگ آدم می شه!؟ فکر می کنین رکورددار بیدار موندن چه کسیه و واسه چه مدت بیدار مونده؟

اون طور که نیوساینتیست منتشر کرده،  رندی گاردنر، پسر 17 ساله اهل سن دیه گو، در روز 28 دسامبر 1963 ساعت 6 صبح از خواب بیدار شده و تا صبح روز 8 ژانویه 1964 نخوابیده، یعنی 11 روز کامل بیداری!

 

تا چه ارتفاعی میشه نفس کشید؟

هر چی از سطح زمین ارتفاع می گیریم، فشار هوا هم کمتر می شه و کار اکسیژن رسانی سیستم تنفس هم سختتر. نسبت به سطح مغز آدم اکسیژن درون بدن بسیار حساسه، پس با کاهش فشار هوا، سردرد و سرگیجه هم شروع می شه. با حضور طولانی در ارتفاع بالای پنج هزار متر، بافت ماهیچه ای رو به نابودی میره و احتمال جمع شدن مایعات درون شش ها و مغزها زیاد می شه که می تونه کشنده باشه. در ارتفاع بالاتر از 7500 متر، افت اکسیژن اون قدر شدیده که فرد هشیاری خود رو از دست میده و حتی ممکنه منتهی به مرگ شه.

 

بیشترین وزنه ای که میشه بلند کرد چند کیلوگرمه؟

رکورد جهانی بلند کردن وزنه واسه وزنه بردار انگلیسی اندی بولتونه که تونست وزنه 457.5 کیلوگرمی رو از زمین بلند کنه و تا ران خود بالا بیاره. رکورد جهانی بالا بردن وزنه تا بالای سر هم واسه حسین رضازاده س که در حرکت دوضرب، وزنه 457.5 کیلوگرم رو به بالای سر برده. البته این وزنه برداران سنگین وزن، پنج تا شش بار قوی تر از یه آدم معمولی هستن. یه آدم معمولی به زحمت می تونه وزنه 45 کیلوگرمی رو به بالای سر ببره اما یه آدم قوی بیشترین حد چه وزنه ای رو می تونه بلند کنه؟ بررسی روند رکوردزنی مسابقات وزنه برداری نشون میده به حد پایانی نزدیک شده ایم و بعیده کسی بتونه وزنه 500 کیلوگرمی رو از زمین بلند کنه، حتی اگه از داروهای نیروزا استفاده کنه.

 

چند دقیقه میشه نفس رو در سینه حبس کرد؟

خیلیا نمی تونن بیشتر از یه دقیقه نفس نکشند، اما استفان میفسود در خرداد سال گذشته تونست 11 دقیقه و 35 ثانیه نفسش رو در سینه حبس کنه و رکورد جهانی نفس در سینه نگه داشتن رو به دست آورد. البته اون این کار رو در زیر سطح آب انجام داد.

رکوردداران حرفه ای قبل از نگه داشتن نفس، تنفسای عمیق و سریعی رو ا نجام میدن تا سطح اکسیژن خون رو افزایش و سطح دی اکسیدکربن رو کم کنن. مغز ما، زمان عکس العمل نفس نفس زدن رو با سطح دی اکسیدکربن موجود در خون تنظیم می کنه؛ پس با تنفس عمیق و سریع، سطح دی اکسیدکربن خون آ نقدر پایین میاد که زمان زیادی رو در اختیار افراد بذاره. با تمرینای فراوون، شش های فرد هم بزرگتر می شه و محققان فکر می کنن میشه به زمان نفس نکشیدن 15 دقیقه هم رسید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *