7 خطر مصرف بیش از حد خنثی کننده اسید

: 7 خطر مصرف زیادتر از اندازه خنثی کننده اسید

قبل اینکه یکی دیگه از اونا رو استفاده کنین، مشکلات جانبی اونا رو در نظر بگیرین. اگه پس از خوردن یه کاسه بزرگ از غذای تند ، معده درد دارین یا حالت تهوع رو در دهنتون حس کردین، شاید قبل از خوردن اون مقداری داروی خنثی کننده اسید جهت خلاصی از معده درد استفاده کنین.
چهار نوع خنثی کننده اسید هست که همه دارای کارایی برابر هستن. خنثی کردن ترکیبات فعال، شامل آلومینیوم، کلسیم، منیزیم و سدیم بیکربنات می شه. خنثی کننده اسیدا باعث PHمعده باعث کاهش اسید اون می شن و کمک می کنن معده، مری یا دوازده س (بخشی از روده کوچیک که به معده وصل می شه) کمتر تحریک شن.

خنثی کننده اسیدای OTC ممکنه به درمان رفلاکس معده (GERD)، گاستریت و مریضی زخم معده (PUD) با پوشش مری و معده «واسه کاهش تماس بین اسید معده و لایه سطحی از پوشش معده» کمک کنه و از اونجا که شاید از اون باخبر هستین، می تونن سوزش معده و سوء هاضمه رو بهبود بخشن. ما بیشتر به خنثی کننده اسید به عنوان داروهای درمانی مطمئن فکر می کنیم، اما مثل خیلی از داروها، بازم خطر مشکلات جانبی نا خواسته هست. پس قبل از مصرف خنثی کننده اسید ها، مقادیر مصرف خود رو با دکتر متخصص خود مورد بررسی قراردهید.

دونستن این نکته مهمه که با استفاده درست از آنتی اسید ها، بروز مشکلات جانبی در بیشتر افراد کم شده و گاه هاً بعیده آسیب ای واسه فرد ایجاد شه. اما استفاده دراز مدت از خنثی کننده اسید بر سیستم گوارش و دیگه اعضای بدن اثر میذاره. البته وقتی که سوزش معده دارین و لازمه خنثی کننده اسید استفاده کنین بد نیس، اما اینم بگیم که خنثی کننده اسیدا اثر موقتی دارن و واسه مصرف روزانه و همیشگی در نظر گرفته نمی شن. اینجا هفت آسیب جانبی که می تونه بر اثر استفاده زیادتر از اندازه خنثی کننده اسیدها بوجود بیاد مطرح شدن:

۱.یبوست

یبوست یکی از شایع ترین علائم استفاده زیادتر از اندازه خنثی کننده اسیده. این علائم معمولا در کلسیم و آلومینیوم هم مشاهده شدن و سابقه اونا بهراحتی پاک نمی شه. یبوست فقط یه نشونه گذرا نیس بلکه تا وقتی که از خنثی کننده اسید استفاده می کنین ادامه داره. اگه این اتفاق اتفاق بیفته، بهتره نوع دیگری از درمان، مانند کنترل کننده پروتون پمپ (PPI) یا بسته کننده H2 رو به عنوان جانشین انتخاب کنین. خنثی کننده های اسید شامل منیزیم هم ممکنه باعث اسهال شن. اسهال معمولا کوتاه مدته اما با مصرف خنثی کننده اسید ممکنه ادامه دار شه. در هر صورت گذروندن ساعتای طولانی در سرویس بهداشتی احساس خوبی به همراه نداره.

۲. مشکلات ماهیچه ای

کشش عضلانی، ضعف عمومی، حتی حساسیت و درد عضله از شایع ترین شکایات بیماران هستن. این بخاطر اثرات سطوح کلسیم، منیزیم و فسفر روی جریان خونه. به عبارت ساده، هر گونه تغییر در سطوح جور واجور الکترولیت ممکنه بر کارکرد عضلات و عصب تاثیر بزاره. پس مصرف دوز بالای خنثی کننده اسید بدیش اینه می تونه تعادل بدن رو برهم زند و منتهی به بروز علائم عجیب و غریب عضلانی شه. شدت علائم ناراحت از مقدار و طول مدت به کار گیری خنثی کننده اسید ها هستش. پس اگه هنگام شروع مصرف خنثی کننده اسید به هر مسئله عجیبی برخورد کردین به دکتر خود اطلاع بدین.

۳. مشکلات تنفسی

تنفس کُند می تونه نشونه این باشه که از خنثی کننده اسیدا بیشتر از اندازه استفاده می کنین. این اتفاق وقتی اتفاق می افته که خنثی کننده اسیدا رو به مقدار زیاد که شامل سدیم بیکربنات یا کلسیم بیکربنات هستن استفاده می کنین. مصرف اونا PH رو در جریان خونتون زیاد می کنه. وقتی که PHدر جریان خون زیاد می شه، دلیل کاهش یا کند شدن تنفس می شه و وقتی که تنفس زیادتر از اندازه کنه شه، می تونه منتهی به تشکیل کربن دی اکسید، خستگی و کم خوابی شه. اگه این تغییر در تنفس ادامه پیدا کنه، هم اینکه می تونه در زندگی روزمره و خلاقیاتتان دخالت بسازه.

۴. خطر بروز عفونتا

باوجود اینکه اسید معده به هضم غذا کمک می کنه، هم اینکه بدن رو بوسیله نابود کردن باکتریایی که در غذاها و نوشیدنیا وجود دارن مراقبت می کنه. پس وقتی که خنثی کننده اسیدها به مقدار زیاد در بدن وجود دارا باشن، می تونه مشکل ساز شه. خنثی کردن زیادتر از اندازه اسید معده به باکتریا این اجازه رو می هد که از دستگاه گوارش مراقبت کنن. در اصل، این ضعف یکی از مکانیسمای دفاعی اصلی بدنه که می تونه به باکتریا این اجازه رو بده که به بیماریای معده و روده و هم اینکه اسهالی که بر اثر نوعای جورواجور باکتری ایجاد می شه کمک کنه. هم اینکه می تونه شما رو در خطر افزایش بیماریای تنفسی قراردهد.

۵.هیپراکلسمی(وضعیتی که در اون کلسیم بالاتر از حد طبیعیه)

استفاده زیادتر از اندازه خنثی کننده اسید های شامل کلسیم کربنات ممکنه منتهی به هیپراکلسمی، یا شرایط شناخته شده به نام سندرم شیر قلیایی می شه. این سندرم در اصل در سال ۱۹۲۰ طی تجویز رژیم شیر و بیکربنات جهت درمان زخم معده شناخته شده بوده و وضعیتیه که در اون شکافی در پوشش معده یا قسمت اول روده کوچیک (دوازده س) هست. این شرایط نگران کننده س مگه اینکه درمان شه. سندرم شیر قلیایی می تونه منتهی به مشکل کلیه و رسوب کلسیم در سراسر انداما مخصوصا در کلیه شه و این میتونه خطرناک باشه: جمع شدن کلسیم در کلیه ها، دستگاه گوارش و شش ها مخصوصا در رگای خونی ممکنه کارکرد جریان خون م ما رو ختل کنه. حالا خوبیش اینه این سندرم با قطع مصرف خنثی کننده اسید برگشت پذیره.

۶. سنگ کلیه

خنثی کننده اسید شامل کلسیم هم اینکه ممکنه دفع کلسیم بوسیله ادرار رو زیاد کنه که می تونه منتهی به تشکیل سنگ در کلیه شه.سنگ کلیه یه کریستال تشکیل شده از املاح معدنیه و در کلیه یا مجاری ادراری قرار میگیره.سنگ کلیه دلیل مشاهده خون در ادرار یا درد در پهلو و پشت می شه.اونا می تونن دردناک باشن یا حتی دلیل اسپاسم کبد (که کلیه رو به مثانه پیوند میده) و راه ادرار رو بسته می کنه، شن.آدمایی که مریضی کبدی دارن هم اینکه باید از مصرف خنثی کننده اسیدا دوری کنن خصوصا اونایی که شامل آلومینیوم هستن بهدلیل کارکرد کلیوی کم، می تونه منتهی به سطح سمی آلومینیوم در جریان خون شه.

۷. پوکی استخون

یکی از مشکلات جانبی مهم خنثی کننده اسید، افزایش خطر پوکی استخوانه. خنثی کننده اسیدایی که کلا شامل آلومینیوم هستن ممکنه استخوانا رو ضعیف کرده و می تونن نمکای حیاتی مانند فسفات و کلسیم رو در بدن فشرده کنه. این می تونه بطور خاصی واسه آدمایی که در خطر اولیه پوکی استخون هستن یا سابقه خانوادگی پوکی استخون دارن نگران کننده باشه.

برگردان عرب زاده

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *