7 جایی که ممکن است به راحتی دچار آنفولانزا شوید

:
7 جایی که ممکنه خیلی راحت دچار آنفولانزا شید

:

سایت دکترکرمانی: گذر از فصل سرما خوردگی و آنفولانزا بدون اینکه مریض شیم کاریه سخت اما نشدنی نیس. اضافه کردن چند اقدام احتیاطی ضد میکروبا ویروسا می تونه تا حدود زیادی احتمال دچار شدن به این بیماریا رو پایین بیاره.
شکی نیس که در این موقع از سال خیلی از مردم درگیر سرماخوردگی و آنفولانزا هستن، حتی با وجود اقدامات پیشگیرانه. الکی نیس که نام فصل سرما خوردگی و آنفولانزا براش انتخاب شده. این دوره مریضی از اواخر پاییز شروع شده و تا آخر زمستون هم ادامه داره.
دور موندن از سرما خوردگی و آنفولانزا به صورت 100 درصدی قابل تضمین نیس اما علم به ما نشون داده چه جاهایی خطر دچار شدن بیشتره و از چه کارایی باید دوری کنیم. در ادامه مکانایی رو تقدیم حضورتون می کنیم که در صورت حضور در اونا باید بیشتر از هر زمان دیگه حواستون باشه. مطمئن شید همیشه با خود یه دستمال مرطوب ضد عفونی کننده داشته باشین.

1- فرودگاه و هواپیما
اگه در این فصل از سال می خواین با هواپیما به مسافرت برید باید بیشتر حواستون باشه. بدیش اینه میکروبای زیادی در فرودگاه و هواپیما هست. حتی میکروبا از نقاط دیگه دنیا ممکنه رنج سفر رو تحمل کرده و با هواپیما خود ا به شما برسانند تا مریضتان کنن! پس اگه هوس مسافرت با هواپیما به سرتون زد ضد عفونی کننده رو یادتون نره.
2- رستورانا
از اونجا که امسال تعدادی رستوران در سراسر دنیا به دلیل همین آلودگیا بسته شدن، هم ما که به رستوران میریم باید خیلی حواسمون باشه هم دوستائی که این رستورانا رو اداره می کنن. رستورانا از مکانای پر رفت و اومد به حساب میان و علاوه بر اون کسی که غذا به شما میده شاید عادت نداشته باشه مرتب دست هاش رو بشوید، پس تلاش کنین ضد عفونی کننده رو همیشه به دنبال داشته باشین و البته به رستورانایی مراجعه کنین که از سطح کیفیت بهداشتشان مطمئنین.
3- در اداره
خیلی از ما بیشتر روز خود رو در اداره ها می گذرونن، پس تعجبی نداره که این مکان رو هم در لیست مکانای پر خطر بذاریم، مگه اینکه اداره ای به طور کامل منزوی داشته باشین! وسائل کار مانند صفحه کلیدا و گوشیای همراه که ممکنه زیاد در اداره بچرخن در هر چند سانتیمتر خود 7500 باکتری دارن. جالبه بدونین این مقدار در صندلی توالت فرنگی 5400 باکتریه!
4- مراکز خرید
اگه واسه خرید بیرون می رید سخته که سری هم به مراکز بزرگ خرید نزنین و البته بعضی وقتا هم باید سری به دستگاه های ATM بزنین. تحقیقات نشون داده به کار گیری این دستگاه ها به اندازه توالتای عمومی می تونه باعث انتقال مریضی شه. بدیش اینه دیگه وسائل عمومی که تو یه مرکز خرید می تونین پیدا کنین خطری رو در خود دارن. پس حتما احتیاط کنین. منظور از احتیاط وسواسی بودن نیس، فقط بعد از استفاده دست خود رو به طرف صورت نیارین و اول اونو با ضد عفونی کننده تمیز کنین.
5- مطب پزشکان
معمولا واسه اینکه مریض تر نشیم و یا مریضی رو به دکتر نشون بدیم مجبوریم به مطبا مراجعه کنیم. در کنار ما بقیه هم همین فکر رو دارن پس همه دست به دست هم میکروبا و ویروس هامون رو به مطب برده و با هم به اشتراک می ذاریم! هر فرد بالغ در دقیقه تقریبا 30 نقطه رو با دست لمس می کنه، حالا خودتون حساب کنین در مطب یه دکتر چه خبره. مجلات، صندلیا، خودکارا و هر چی فکرش رو بکنین ممکنه آلوده باشه. با این حال واسه معاینه باید به مطب یا درمانگاه مراجعه کرد ولی با در نظر گرفتن ریزه کاریا و اصول احتیاطی.

6- مهد کودک یا مدرسه بچتون
اگه بچه دارین حتما فهمیدین که با شروع مهد کودک یا مدرسه پای سرماخوردگی و آنفولانزا هم بیشتر از گذشته به خونه باز شده. حتی وقتی بچه خود رو به پارک هم می برید باید حواستون باشه چون سطوح اونجا هم به وسیله افراد زیادی لمس شده. از همون اول آموزش رو به کودک خود شروع کنین، به اون به کار گیری ضد عفونی کننده و شستن مرتب دستا رو بیاموزید.
7- خونه
همون باکتریایی که بیرون از خونه مجبور بودین از خود دورشون کنین ممکنه در خونه خودتون هم مخفی شده باشن. بله معمولا سطوح جور واجور رو با ضد عفونی کننده تمیز می کنین، اما از درپوش مسواک استفاده می کنین؟ اگه اینجور کاری نمی کنین باید بگم مسواکی که به دهن می برید به غیر از خمیر دندون شامل موارد ناخوشایندیه. اگه در خونه فرش دارین بهتره بدونین در هر اینچ مربع اون فرش 200.000 باکتری خوابیده – حتی با وجود استفاده مرتب از جاروبرقی. پس اگه با وجود احتیاط در خارج از خونه یکی از این روزا مریض شدید نباید متعجب شید.

منبع : برترینا

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *