7 توصیه سلامتی برای آماده کردن بچه های مدرسه ای

آکایران :چند روزی بیشتر به اول مهر و بازگشایی مدارس باقی نمونده. هم واسه کلاس اولیا و هم واسه بقیه بچه ها، این روزای آخر از اهمیت بالایی برخورداره. پس والدین باید تلاش کنن که بچه ها رو از هر دید واسه شروع یه سال تحصیلی جدید آماده کنن. این وسط کاهش استرس بچه ها، رسیدگی به مسائل سلامتی شون، آماده سازی روحی روانی اونا، تنظیم ساعات خواب و خوراک و چیزای دیگه ای به جز اینا از اهمیت بالایی برخورداره. دراین مطلب چند پیشنهاد سلامتی واسه آماده کردن بچه ها داریم.

فاطمه مهدی پور – بخش سلامت تبیان

بچه ها رو به ساعت جدید عادت بدین

از اول مهر ساعتا، یه ساعت به عقب کشیده می شن و لازمه بچه ها به این ساعت جدید عادت کنن. در قدم اول لازمه که این چند روز باقیمونده اجازه ندین بچه ها صبحا تا دیروقت بخوابن و یا اینکه شبا تا دیر وقت بیدار بمونن.

یافته های پژوهشا نشون میده که دیر خوابیدن مانع از زنده کردن درست سلولای مغز در بچه ها شده و تمرکز اونا رو سلب می کنه.

می تونین از چند روز قبل، ساعت رو به عقب بکشین تا بچه ها به ریتم جدیدعادت کنن. کلاس اولیا رو تشویق کنین تا ساعت نه شب بخوابن. به اونا یاد بدین که نیم ساعت قبل از خواب، بخونن.

سر ساعت معینی به بچه ها غذا بدین

در این روزای باقی مونده، در مورد مدرسه و شرایط تحصیلی با بچه تون گفتگو کنین، مخصوصا اگه کلاس اولی باشه. اونو از نظر روحی روانی واسه پذیرش دنیای جدید و آدمای جدید آماده کنین

تعطیلات و مسافرتای آخر تابستون باعث می شه که وقت غذا خوردن به هم بریزه. قبل از بازگشایی مدارس تجدید نظری در این باره کنین. بچه ها باید تغذیه سالم و منظمی داشته باشن تا سالم بمونن.

صبحونه قبل از رفتن به مدرسه از اهمیت بالایی برخورداره. با شروع مدارس حتما بچه ها رو ساعتی بیدار کنین که فرصت کافی واسه خوردن یه صبحونه کامل رو داشته باشن.

یه چکاپ کامل بدنی انجام بدین

معمولا مدارس واسه کلاس اولیا این کار رو انجام میدن. اما شما واسه همه بچه مدرسه ایا در هر سنی این کار رو انجام بدین. معاینه چشم، گوش و دندانا از اهمیت بالایی برخورداره. حتما حواستون به واکسن بچه ها باشه.

امکان داره بچه ها فقط به خاطر اینکه چشم شون ضعیفه و یا گوششون مشکل داره، تبدیل به شاگردی تنبل شن و شما دلیل اصلی افت تحصیلی شون رو متوجه نشید. در نتیجه یادتون باشه بچه ها وقتی یافته های بهتری به که از سلامت خوبی بهره مند باشن.

پوست سر اونو بررسی کنین

این چند روز مونده به مدرسه بهترین فرصت واسه رسیدن جدی تر به سلامت بچه هاست. در این روزا پوست سر بچه ها رو با دقت بررسی کنین، چون تماس بچه ها با هم در مدرسه زمینه رو واسه افزایش شپش سر جفت و جور می کنه.

موهای بچه ها رو ببندین و به اونا یاد بدین که لوازم شخصی مانند شونِه، کلاه، شال گردن و چیزای دیگه ای به جز اینا رو به بچه های دیگه ندن و از لوازم شخصی اونا هم استفاده نکنن.

اگه متوجه وجود شپش در سر اونا گشتید، نگران نباشین، چون شپش سر یه مریضی خطرناک و جدی نیس. اما لازمه که مسائل بهداشتی در جهت رفع اون در پیش گرفته شه.

اگه کودکان از خارش پوست سر شکایت می کنن و شما متوجه وجود شپشا شدین، می تونین با مراجعه به دکتر و به کار گیری داروهای ضدشپش، این مشکل رو رفع کنین. البته حواستون باشه که به کار گیری این داروها واسه کودکان زیر شش سال و خانمای باردار ممنوعه. در هر حال بهتره با یه دکتر متخصص مشورت کنین تا خیالتون راحت شه.

از نظر روحی روانی اونا رو آماده کنین

در این روزای باقی مونده، در مورد مدرسه و شرایط تحصیلی با بچه تون گفتگو کنین، مخصوصا اگه کلاس اولی باشه. اونو از نظر روحی روانی واسه پذیرش دنیای جدید و آدمای جدید آماده کنین.

احتیاجی نیس به اون استرس بدین. با زبانی که متناسب با سن و سال اونه صحبت کنین. از در دوستی وارد شید. به اون بگید که قراره با بچه های جدیدی آشنا شه که متفاوت هستن. اونو واسه انجام کارای جدید، درس خوندن، مشق نوشتن و چیزای دیگه ای به جز اینا آماده کنین.

اگه استرس داره به اون بگید که درکش می کنین و همه بچه های هم سن و سال اون همین حس رو دارن. هیچ وقت پشت سر معلم یا بچه های دیگه بدگویی نکنین. به اون خیال راحت بدین اگه مشکلی پیش بیاد در کنار اون هستین و به کمک هم هر مشکلی رو از پیش رو برخواهید داشت. با همین حرفای ساده به اندازه خیلی از استرس داغون کننده کاسته کودک مدرسه ای تون می شه.

یادتون باشه بچه مضطرب آسیب پذیرتر بوده و سلامتی شکننده تری داره. پس با این استرسا مقابله کنین.

استرس راه خونه تا مدرسه رو کم کنین

واسه کلاس اولیا که تا حالا مدرسه خود رو ندیده ان و یا بچهایی که واسه اولین بار به مدرسه جدید می رن، راه نامعلوم کمی استرس آوره.

بهتره قبل از روز اول مدرسه، با هم چندین بار راه خونه تا مدرسه رو طی کنین. اگه امکان داره اونو به داخل مدرسه جدید برده و حیاط، کلاسا و محیط رو به اون نشون بدین. شناخت بیشتر محیط، استرس رو کاهش و اعتماد به نفس بچه ها رو زیاد می کنه.

روز اول مدرسه:عجله ممنوع

روز اول مدرسه زودتر بیدار شید تا استرس دیر رسیدن به مدرسه رو نداشته باشه. صبحونه کاملی به بچه تون بدین و با آرامش لباس هاش رو عوض کنین. خوراکیا مدرسه رو در کیفش گذاشته و خودتون اونو به مدرسه برسونین.

در این روز تا حد امکان از استرس، عجله و یا درگیری با افراد دیگه دوری کنین، چون سلامت روحی بچه تون رو با مشکل جدی مواجه می کنه.

 

کفش مدرسه، نه تنگ و نه گشاد

کیف سنگین روی کول بچه نندازین

کیف سنگین روی کول بچه نندازین

حفظ سلامت پشت میز و نیمکت

حفظ سلامت پشت میز و نیمکت

رعایت بهداشت در مدارس

رعایت بهداشت در مدارس

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *