7 توصیه برای درست تمیز کردن دندانها

7 پیشنهاد واسه درست تمیز کردن دندانه ها
مسواک زدن رو شاید به توان یکی از اثبات شده ترین عادات بهداشتی دونست. اما منظم مسواک زدن به معنی اون نیس که اونو درست انجام می دین. مسواک زدن کم پلاکای پر از میکروب – ماده سفیدی که میان دندونا و نزدیک لبه لثه ها جمع می شه – رو به جای میذاره که باعث پوسیدگی دندون و مریضی لثه می شن.

مسواک زدن خیلی محکم هم مشکل آفرینه، چون دندون رو خراش میده و به بافت لثه آسیب میرسونه، طوری که اتصال محکم و درست لثه با دندون از دست میره و راه واسه عفونت و آسیب جدی تر لثه باز می شه.

این هفت پیشنهاد می تونه به تمیز کردن درست دندونا کمک کنه:
1- دندونای تون رو واسه یه مدت طولانی تر از اینکه فکر می کنین لازمه، مسواک کنین
تحقیقات نشون داده که بیشتر آدمایی که مدعی هستن، دندون هاشون رو دو تا سه دقیقه مسواک می کنن، در واقع نصف این زمان رو صرف این کارمی کنن. یه مسواک زدن خوب و کامل دست کم دو دقیقه وقت میگیره، چه از مسواک دستی استفاده کنین، چه از مسواک برقی.

2- به طور نظام دار مسواک کنین
افراد بیشتر زمان بیشتری رو صرف مسواک کردن دندونای جلویی شون می کنن، و معلوم شده که افراد راست دست طرف راست دهن شون و افراد چپ دست، طرف چپ دهن شون رو ندیده می گیرن.
بعضی از دندانپزشکان پیشنهاد می کنن که دهن رو به چهار ربع تقسیم کنین و به طور روشمند از بخش بالایی راست به بخش بالای چپ و بعد به بخش پایینی راست و در آخر به بخش پایینی چپ دهن برید.البته مهمتر از رعایت این ترتیب پیشنهادی، مسواک کردن کامل هر بخش دهانه.

3 – از مسواکی استفاده کنین که موهای نرم با بلندیای متغیر داره
مسواک های نرم واسه لثه و دندون مناسب ترن و معمولا کار تمیزکردن میان دندونا رو بهتر انجام می بدن.در تبلیغات شرکتا در مورد مسواکای تولیدی شون بیشتر می گن که این مسواکا موهای نرمی دارن، اما تعریف اونا از نرمی فرق داره، پس لازمه مسواک رو امتحان کنین.
در گذشته مسواکا طوری ساخته می شدن که موهای اونا ارتفاع برابر داشته باشه. اما حالا مسواکا معمولا دارای موهایی با ارتفاعای متفاوت هستن. این طراحی جدید تمیزکردن میان دندونا و شیار میان دندونا و لثه ها رو بهتر کنه.

4- مسواک تون رو دست کم هر سه ماه یه بار عوض کنین
وقتی که موهای مسواک خمیده می شن، کارایی اونا کاهش پیدا می کنه و مسواکای فرسوده با احتمال بیشتری شامل باکتریای دهانی ان و هر بار که مسواک می کنین، دوباره اونا رو به دهن شما باز می گردونن. شما باید مسواک تون رو تقریبا هر سه ماه یه بار عوض کنین.

5- مسواک دستی به همون اندازه مسواک برقی خوبه
خیلی از تحقیقات نشون داده که مسواکای معمولی دستی به همون اندازه مسواکای برقی تاثیردارن. اما ممکنه مسواکای برقی در تمیز کردن بین دندونا بهتر عمل کنن.افراد سالمندتر ممکنه تمایل داشته باشن از مسواک برقی استفاده کنن، چون که قدرت و مهارت دستی شون کاهش پیدا کرده. محل دستگیره مسواکای برقی بزرگتره و راحت تر میشه اونو در دست گرفت و حرکت خودکار مسواک هم مسواک زدن رو ساده تر می کنه.

لازم هم نیس که از مدلای لوکس و گرون مسواک برقی استفاده کنین، یه مسواک باتری دار ارزون قیمت هم کافیه.در عین حال اگه درست مسواک کنین، همون مسواک قدیمی دستی تون هم سلامت دندون هاتون رو حفظ کنه.

 

 6- اگه روش مسواک زدن تون موثره، به همون روش ادامه بدین
اگه وارد دنیای تحقیقات در مورد مسواک زدن شید، می فهمین که روش های مختلفی هست.
روش باس (Bass) (مسواک زدن با زاویه 45 درجه، با حرکت نوسانی کوتاه مسواک)، روش باس اصلاح شده ، روش Fone (حرکت چرخشی مسواک)، روش Charter (مسواک زدن با زاویه درجه و فشردن مسواک میان دندونا) و روش Leonard (مسواک زدن با حرکت ساده به بالا و پایین که بیشتر ما از کودکی همین روش رو یاد گرفته ایم).
اما مسواک زدن کاریه که در اون هدف، وسیله رو توجیه می کنه. اگه شما عواقب خوبی از یه روش مسواک زدن به دست می بیارین، بهتره همون روش رو ادامه بدین. وگر نه، شاید دندانپزشک بتونه در این مورد شما رو راهنمایی کنه.

7- و در آخر نخ دندون کشیدن رو یادتون نره!
دومین فرمون در بهداشت دندون پس از "مرتب مسواک کنین"، نخ دندون کشیدنه. مسواک زدن به خصوص از نوع دستی نمی تونه به طور کامل بین دندونا رو تمیز کنه. مسواکای برقی ممکنه از این دید بهترعمل کنن، اما حتی اونا هم نیاز به نخ دندون کشیدن رو برطرف نمی کنن.
عادت کردن به نخ دندون کشیدن ممکنه مشکل باشه، به خصوص واسه اونایی که فقط به مسواک زدن عادت کرده ان.اما باید با خودتون قرار بذارین که زمان کافی به مسواک زدن "و نخ دندون کشیدن" اختصاص بدین.
منبع: hamshahrionline.ir
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *