“7 تصور درست و غلط درباره درد “

زینب حکیمی – بخش سلامت آکا ایران

تصور شماره 1: استراحت واسه کمردرد خوبه

حقیقت: پزشکان فکر می کنن که استراحت مطلق یکی از بدترین کارهاییه که میشه واسه کمردرد انجام داد. اگه شما به اندازه کافی فعال نباشین بدن تون شرطی شده و حتی موقع راه رفتن بیشتر از گذشته درد می کشید. ورزشای کششی، یوگا و ورزشای قدرتی به کاهش درد کمک می کنن.

تصور شماره 2: آب و هوا درد رو تحت اثر قرار میده

حقیقت: اگه درد مفصل شما وقتی که هوا سرد یا بارانیه بدتر شه، خیالاتی نشدین. تغییرات در فشار هوا می تونه بعضی دردهای مفاصل مخصوصا آرتریت رو زیاد کنه، چون تغییر فشار هوا بر تغییر فشار مفاصل اثر میذاره.
وقتی که هوا گرم شه و یا یه سامانه کم فشار در محل زندگی شما باشه، اونو یه امدادگر واسه آرامش دردهایتان بدونین.

تصور شماره 3:کاهش وزن به دردهای طولانی کمک می کنه

حقیقت: اگه دچار اضافه وزن هستین، کاهش وزن به معنی تحمیل فشار کمتر به بدن و در آخر درد کمتر مفاصل و کمره.

اگه دردتون بیشتر از یه یا دو هفته به طول رسید و یا در کارای روزانه تون مشکل درست کرد به دکتر مراجعه کنین

کاهش چند کیلوگرم وزن اضافی به آرامش دردهای باسن و مفاصل زانو کمک زیادی می کنه. کاهش وزن حتی حدود پنج کیلوگرم هم می تونه اثر مفیدی داشته باشه.

تصور شماره 4:درد اگه دلیل پزشکی نداشته باشه به وجود اومده به وسیله تلقینه

حقیقت: اگه کارشناسان نتونن دلیل درد رو پیدا کنن این بدون معنا نیس که شما درد ندارین. درد تفسیر مغز شما از یه اتفاق عصبی به نام "درد" است و با در نظر گرفتن پیچیدگی آدم این امکان وجود نداره که همه علل درد شناسایی شه. فیبرومیالژی و سندرم خستگی طولانی دو نوع از بیماریا با درد زیاد هستن که ممکنه دائم وجود داشته باشن.

تصور شماره 5:لازم نیس نگران دردهای ناچیز باشین

حقیقت: خیلی از مردم فکر می کنن باید درد رو در هر شرایطی تحمل کرد و باید تا آخر با اون زندگی کرد، اما نباید هیچوقت درد رو ندیده گرفت. ولی اگه دردتون بیشتر از یه یا دو هفته به طول رسید و یا در کارای روزانه تون مشکل درست کرد به دکتر مراجعه کنین، حتی اگه دردتون با هر بار مصرف داروهای ضددرد، آرامش پیدا کرد.
درد یه چراغ قرمزه که وقتی روشن شد، خبر از یه مشکل جسمی میده.

تصور شماره 6:درد بخشی طبیعی از روند پیریه

حقیقت: موهای خاکستری، چین و چروک و بعضی دردها ، بخشای جدا نشدنی از روند پیریه، اما دردهای طولانی در این دوران طبیعی نیس. اگه در این دوره از زندگی تون دچار دردهای طولانی هستین حتما با دکتر گفتگو کنین و یا از فیزیوتراپیست کمک بگیرین.

تصور شماره 7:ممکنه به داروهای ضد درد معتاد شید

حقیقت: داروهای مسکنی که تجویز می شن بیشتر بی خطر هستن، اما کم کم ممکنه بدن تون به داروهای ضد درد وابسته شه، اما این معنیش این نیس که شما معتاد میشین. البته با ترک یهویی این نوع داروها نشونه هایی رو دارین، چون مصرف بیشتر از چند روزه این داروها این علائم رو به طور طبیعی داره. اگه می خواین مصرف این داروها رو ترک کنین، قبلش با دکتر مشورت کنین.


.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *