7 تست ضروری پزشکی که دیابتی ها باید بطور منظم انجام دهند

:
7 تست لازم پزشکی که دیابتیا باید بطور منظم بکنن

: ۷ تست لازم پزشکی که دیابتیا باید بطور منظم بکنن

دوری از مشکلات دیابت می تونه مانند یه وظیفه دلهره آور به نظر برسه اما دیابتیا باید بدونن که انجام تستای روتین پزشکی یه قدم اساسی واسه مقابله با مشکلات غیر قابل جبران این بیماریه.

در واقع بخش مهمی از مدیریت مریضی دیابت، انجام آزمایشای عادی و معاینات پزشکیه که مهمترین اونا از این قراره:

آزمایشA1C: این آزمایش خون کلیدی، واسه اندازه گیری متوسط سطح قند خون در بیشتر از دو تا سه ماه گذشته س. دیابتیا باید این آزمون رو دو بار در سال بکنن و این پیشنهاد انجمن دیابت آمریکا هستش. این آزمایش به شما و دکتر معالجتان نشون میده که برنامه درمان و کنترل دیابت شما تا چه حد موفقیت آمیز بوده. مزیت دیگه آزمایش هموگلوبینA1Cاینه که می تونه مشکلاتی مانند قند خون بالای بعد از غذا و یا در طول شب رو که بعضی وقتا به وسیله اندازه گیری با گلوکومتر تشخیص داده نمی شه خوب شناسایی کنه.

کنترل فشار خون: یه فرد دیابتی در خطر بیشتری واسه دچار شدن به فشار خون بالا است و همین روند خطر دچار شدن به سکته مغزی و حمله قلبی رو هم زیاد می کنه. بیشتر از ۶۰ درصد افراد گرفتار به دیابت از فشار خون بالا رنج می برن. اندازه گیری فشار خون در دیابتیا به وسیله خود مریض یا متخصص مراقبتای اولیه لازمه. کلا فشار خون شما به عنوان یه فرد دیابتی، نباید از ۱۳۰ به روی ۸۰ میلی متر جیوه بیشتر باشه.

آزمایش کلسترول: از اونجا که دیابت خطر دچار شدن به بیماریای قلبی رو زیاد می کنه، انجام آزمایش خون هرساله واسه بررسی وضعیت کلسترول خون رو بکنن. نکته مهم اون هستش که اندازه چربی خون طبیعی در دیابتیا نسبت به افراد غیر دیابتی، خیلی کمتره، مثلا اندازه ال دی ال یا کلسترول بد خون افراد دیابتی باید کمتر از ۱۰۰ و کلسترول کامل خون باید کمتر از ۱۶۰ باشه، در حالی که واسه فرد غیردیابتی، اندازه طبیعی ال دی ال کمتر از ۱۳۰ و کلسترول کامل کمتر از ۲۰۰ه. دیابتیای بالای ۴۰ سال، با هر میزانی از کلسترول خون، باید تحت درمان با داروهای استاتینی قرار بگیرن، مثل لوواستاتین، آترواستاتین و … .

آزمونای پا: نصف افراد گرفتار به دیابت دچار عفونت در پا، زخم پای دیابتی و در آخر قطع عضو می شن. در هر کدوم از نوبتای پزشکی، پای مریض گرفتار به دیابت باید از نظر دچار شدن به زخم، عفونت، پینه و از دست دادن حس مورد معاینه قرار گیرد.

معاینه چشم: رتینوپاتی دیابتی از دلیلای شایع کاهش دید و کوری (۲۵ درصد موارد کوری در کشورای غربی) است. کسائی که دیابت درمان نشده دارن ۲۵ برابر شانس بیشتری واسه کوری نسبت به افراد عادی دارن. وجود و شدت رتینوپاتی دیابتی بیشتر با سن مریض موقع تشخیص و طول مدت دیابت رابطه داره تا شدت مریضی و کنترل قند خون. ظرف ۲۰ سال پس از شروع مریضی در ۱۰۰درصد بیماران گرفتار به دیابت نوع ۱ و ۸۰ – ۶۰ درصد بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ رتینوپاتی بوجود می آید. معاینات هرساله چشم واسه بررسی آسیبای عروق خونی این عضو بدن و بررسی علائم اولیه گلوکوم، آب مروارید، رتینوپاتی دیابتی لازمه.

تست کلیه: حدود ۳۰ درصد بیماران گرفتار به دیابت نوع یه و ۱۰ تا ۴۰ درصد بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ در صورت نبود کنترل قند خون، دچار مشکل کلیه می شن. دیابت به عروق خونی کوچیک آسیب می زند و وقتی عروق خونی کلیه ها آسیب می بیند، کلیه ها دیگه نمی تونن خون رو خوب تصفیه کنن. در نتیجه بیشتر از اون چیزی که باید، آب و نمک در بدن جمع شده و باعث زیاد شدن وزن و تورم قوزک پا می شه. حتی ممکنه پروتئین در ادرار ظاهر شه. آزمون میکروآلبومین واسه غربالگری مشکل کلیوی احتمالی یا واسه آسیب اولیه به کلیه ها در افراد دارای دیابت؛ پس از تشخیص دیابت یا فشار خون بالا به طور هرساله درخواست می شه.

معاینات دندون پزشکی: بیماریهای لثه از مشکلات کمتر شناخته شده دیابته و وقتی که جدی گرفته نشه، منتهی به عفونت و بقیه مشکلات بهداشتی دهن و دندون می شه. دندون پزشکان ، انجام معاینات دندون پزشکی رو هر شش ماه یه بار به بیماران دیابتی پیشنهاد می کنن. دندانپزشک با معاینه دهن شما، علائم اخطار دهنده مربوط به دیابت رو تشخیص می دهد و شما رو واسه آزمایش پزشکی به دکتر مربوطه برگشت می دهد.

مریضیای دهن و دندون در افراد گرفتار به دیابت از این قرارند: مریضی لثه، پوسیدگی دندانی، خشکی دهن که از نظر بالینی زروستومیا اسمشه، عفونتای قارچی، ضایعات دهانی، مشکل در حس چشایی، عفونت و تاخیر در بهبود.


منبع :

آوای سلامت

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *