7 تا 10 میلیون ایرانی خواب ندارند

گر از عمل به پیشنهاد های شکل های جور واجور رژیمای غذایی خسته شدین ،ما اینجا 7 ترفند رو به شما گفتیم که با به کار گیری اونا می تونین از اضافه وزن بدنتون جلوگیری کرده و به حفظ تناسب اندامتون کمک بسیاری کنین
سالم غذا خوردن و ورزش کردن بهترین راه های جلوگیری از اضافه وزن و داشتن تناسب اندام هستن .اما اگه از عمل به پیشنهاد های شکل های جور واجور  رژیمای غذایی خسته شدین ،ما اینجا 7 ترفند رو به شما گفتیم که با به کار گیری اونا می تونین از اضافه وزن بدنتون جلوگیری کرده و به حفظ  تناسب اندامتون کمک بسیاری کنین. 
 
1 – غذا خوردن در مقابل آینه 
طی آزمایشاتی که به وسیله محققان دانشگاه ایالتی آریزونا و دانشگاه اراسموس روتردام انجام شده این نتیجه حاصل گردیده که که کسائی که روبروی آینه وای میستن و غذا می خورن به صورت یهویی اشتهایشان کمتر شده و کمتر غذا می خورن .محققان می گن که این به این دلیله که وقتی که ما خودمون رو در حال غذا خوردن می بینیم از اینکه به تماشای خود در حال پرخوری کردن بشینیم ناراحت شده و ناخودآگاه دست از غذا خوردن می کشیم.

2 – غذا نخوردن به تنهایی 
براساس تحقیقاتی که به وسیله  محققان دانشگاه ایندیانا ، پنسیلوانیا و دانشگاه اکرون انجام شده این نتیجه حاصل گردیده که زنان وقتی که تنها غذا می خورن و در کنار شوهرشون نیستن غذای اونا بیشتر بوده و این بر خلاف مردونه که این معمولا واسه وعده غذایی نهار اتفاق میفته .اونا می گن که زنان وقتی که در کنار مردها می شینه و غذا می خورن چون خودشون غذا رو درست کردن و از ترکیبات اون خبر دارن معمولا منتظر اون هستن که ببینن مردان چه واکنشی رو در برابر این غذا از خود نشون میدن و به خاطر همین بیشتر زمان خود رو به هنگام سرو غذا این جوری از دست میدن.

3 – به کار گیری پول نقد 
با در نظر گرفتن تحقیقات انجام شده به وسیله محققان کارت اعتباری شما می تونه باعث چاقی شما شه. یافته های این تحقیقات نشون داده که وقتی که شما بیرون می رید وکارت اعتباری اتان هم همیشه همراهتانه این خود باعث می شه تا به هنگام دیدن هر گونه مواد غذایی و تنقلات مایل به خریدن اونا باشین و این به افزایش وزنتون کمک زیادی می کنه .واسه جلوگیری از این کار بهتره روزانه مبلغی رو به صورت وجه نقد کنار بذارین و فقط این مقدار رو واسه خرج آنروز خود در نظر بگیرین و بعد از اون کارت اعتباری اتان رو در خونه بذارین و اونو با خود نبرین و اینطوری خود رو مجبور کنین که فقط به اندازه پولی که در اختیار دارین می تونین خرید کنین و بیشتر از این براتون ممکن نیست. 

4 – عطر وانیل 
میدونید که به کار گیری مواد غذایی شیرین و شکردار بر خلاف  رژیم غذاییه . باید گفت عطر وانیل معطر باعث کم شدن اشتها می شه.براساس تحقیقات انجام شده در بیمارستان سنت جورج در جنوب لندن ،بوی  وانیل به طور زیادی در کاهش اشتها تاثیر می ذاره و دلیلش اینه که بوی وانیل می تونه به نابود کردن هوس خوردن چیزای شیرین کمک بسیاری کنه و اینطوری اشتهای ما رو واسه خوردن مواد غذایی شیرین کم کنه.

5 – نپوشیدن لباسای گشاد و راحت
باید گفت غذا خوردن در لباس خواب حتما باعث چاقی می شه . با پوشیدن لباسای گشاد مانند شلوار و لباس خواب باعث میشین که چاقیا و برآمدگیای بدن شما کمتر نشون داده شه و طرف مقابل با دیدن اندام شما تصور کنه که شما لاغر شدین و همیشه شما رو به خوردن شکل های جور واجور میان وعده ها و شکل های جور واجور غذاها تشویق کنه.اینطوری باید گفت پوشیدن لباسای چسبون و تنگ باعث می شه که شما هیچوقت از هیکلتان غافل نمونید و تلاش داشته باشین که به تناسب اندامتون کمک کنین چون که در لباس تنگ کوچیکترین عیب در اندام به احتی نشون داده می شه.
 
6 – رنگ آشپزخانه به رنگ آبی 
آبی نه فقط یه رنگ آروم بخش و مناسب واسه دیواره های اتاق خوابه،بلکه یه رنگ ایده آل واسه آشپزخانه کسانیه که میخوان مقدار خیلی از وزنشون رو کم کنن. رنگایی چون سبز و آبی در کنترل کردن اشتها ( برخلاف  زرد و قرمز که باعث تحریک اشتها می شن ) کمک بسیاری می کنه و پس انتخاب کردن وسایل آشپزخانه به رنگ آبی  و یا پارچه روی میز و یا دیوارای محل غذا خوردن به رنگ آبی کمک زیادی در ایجاد بی اشتهایی می کنه.
7 – ثبت نام در فیس بوک 
اگه شما هنوز جزء کسائی هستین که در فیس بوک ثبت نام نکرده ان همین الان این کار رو انجام بدین .چون که تحقیقات نشون میده که ثبت نام در سایت فیس بوک می تونه به کم کردن وزن کمک بسیاری کنه چون شما مجبورین همیشه عکسای خود رو در این سایت که یه رسانه به طور کامل اجتماعیه بذارین و در نتیجه این شما رو مجبور می کنه که تلاش داشته باشین اندام و هیکل مناسبی داشته باشین و با این انگیزه که می خواین تموم لباسای مورد علاقه خود رو بپوشید و عکس بندازید و بعد هم در این سایت بذارین به دنبال این هستین که به حفظ تناسب اندامتون کمک بسیاری کنین.
seemorgh.com

جمع آوری به وسیله بخش رژیمای لاغری ، رژیمای چاقی سایت
  • مطالب در رابطه
  • روشای عجیب و غریب لاغری
  • عجیب و غریب ترین رژیمای لاغری!
  • عجیب ترین ترفندای کاهش وزن
  • اگه می خواین عروس شید رژیمای عجیب و غریب لاغری رو فراموش و این جوری لاغر شید
  • 3 ترفند عالی واسه سرکوب کردن هوس هامون در رژیمای لاغری

آکایران :هفته نامه سلامت – دکتر محمدرضا صائبی پور*: وقتی به مبحث سیستم عصبی اصلی یعنی مغز، با اون همه مدار و سامانه های عصبی پیچ در پیچ و مواد واسطه عصبی زیاد و گیرنده عصبی انبوه می رسیم، معمای پلیسی «مریضی زایی و درمان» سخت تر می شه. امروزه با وجود اینکه بشر تونسته به قولی «به زیر آورد چرخ نیلوفری رو» و بر ماه و مریخ ردپایی از خود یا مصنوعات اش بزاره، اما در برابر یه بی خوابی ساده هنوز نتونسته راه حل درمانی کامل، قطعی و بدون آسیب ای ارائه دهد چون که هنوزم واسه داشتن یه خواب باکیفیت شبونه، پیشنهاد کامل و داروی ایده آلی در بازار وجود نداره.
بنا : خواب بخش مهمی از زندگی آدم حساب می شه. افراد کم خواب آسیب پذیرترند. کم خوابی احتمال وقوع سوانح، خطر مرگ و میر و وقوع مشکلات جسمی به وجود اومده به وسیله بیماریای قلبی عروقی، سکته مغزی و دیابت رو زیاد می کنه. احتمال وقوع رفتارای تکانشی و بی اختیار، مانند پرخوری بیشتر می شه و تمایل به مصرف مواد مخدر هم زیاد میشه. بین خواب و انواعی از بیماریای اعصاب و روان هم ارتباطات دو طرفه و تنگاتنگی هست.

: 7 تا 10 میلیون ایرونی خواب ندارن

مشکل داروهای خواب آور
بعضی از داروهای اعصاب و روان الگوی خواب رو دچار تغییرات زیادی می کنن. البته داروهای خواب آور با مکانیسمای متفاوتی در داروخانه ها یافت می شن. بنزودیازپینایی مانند دیازپام، اکسازپغام، کلونازپام و لورازپام از مشهورترین و قدیمی ترین داروهای خواب آور هستن.
این داروها باعث شروع و موندگاری خواب می شن اما مشکلایی دارن که از مهم ترین اونا میشه، کاهش اثر دارو در اثر مصرف همیشگی رو گفت. یه خواب طبیعی و سالم از پایه با فرح بخشی، نشاط صبحگاهی و احساس انرژی کافی واسه تمرکز دائمی در طول فعالیت روزانه همراه س.
با اینکه بنزودیازپینا (به اصطلاح عامیانه «زپام» ها) مدت زمان شروع خواب رو کاهش و طول مدت خواب رو زیاد می کنن اما کیفیت خواب با مصرف این داروها خیلی مطلوب نیس و عموما با عوارضی مانند احساس گیجی و سختی تمرکز در روز بعد همراه هستن.
در بررسی امواج مغزی هنگام خواب، این داروها باعث افزایش طول مرحله دوم خواب و افزایش تعداد دوکای خواب می شن. بررسیا نشون میده در کل این تغییرات باعث خارج شدن ساختار خواب از الگوی طبیعی می شه. داروهای نسل جدیدی مانند زولپیدم هم به بازار اومده ان ولی با وجود بعضی از تحقیقات و ادعاهای اولیه مبنی بر حفظ ساختار الکتروفیزیولوژیک خواب، در آخر این داروها هم خیلی موفق عمل نمی کنن.
نسلای انقلابی از داروهای خواب آور جدید با مکانیسمای اثر متفاوت در راه هستن، اما چند سال فرصت نیازه تا این داروها وارد داروخانه ها شه و در دسترس مردم قرار گیرد.
تجویز دارو باید با در نظر گرفتن نوع بی خوابی باشه. یه جنبه مهم از درمان دارویی بی خوابی، توجه به نوع بی خوابیه. اگه مشکل فرد فقط تاخیر در شروع خواب باشه، قاعدتا داروهای خواب آور کوتاه اثر می تونن با کمترین تغییر در ساختار کلی خواب مشکل رو برطرف کنن. بدیش اینه دسترسی به این گروه از داروها در بازار ایران سخت تره.
تغییر الگوی خواب جوانان
بحث بی خوابی رابطه تنگاتنگی با ساعت زیستی بدن داره. بعضی وقتا نبود یکی بودن ساعت بدن با چرخه فعالیت روزانه، هسته اصلی ماجراست. بدیش اینه ساعت بدن با به تاخیرافتادن خواب، راحت تر یکی بودن پیدا می کنه تا با جلوکشیدن اون.
در طول ده های گذشته تماشاگر جابجایی الگوی زمان خوابیدن هستیم، یعنی رفتن به تختخواب مخصوصا در نسل جوون ما به سمت نیمه های شب یا پاسی از اون کشیده شده.
در این نوع از بی خوابیا وجود داروها و مکملای غذایی شامل ملاتونین (ماده موثر واسه خواب) یا موثر روی ملاتونین ممکنه کارایی داشته باشه ولی مصرف خودسرانه اون اصلا پیشنهاد نمی شه. بهترین پیشنهاد واسه شکست دادن این نوع از بی خوابیا همون پیشنهاد اجدادی و کهنه که: «سحرخیز باش تا کامروا گردی»

گسترش مشکل خواب در ایران
روشای جدید درمان غیردارویی بی خوابی بیشتر در مراحل تحقیقاتی هستن. واسه تسریع و گسترش روش ها و داروهای مناسب واسه درمان بی خوابی، شرکت بیماران گرفتار به بی خوابی در روند تحقیقات و کارآزماییای بالینی می تونه بسیار تعیین کننده باشه.
اگه تعداد افراد دچار بی خوابی در ایران رو بخوایم با معیارهای جهانی برآورد کنیم، در ایران باید حدود 7 تا 10 میلیون مریض گرفتار به بی خوابی داشته باشیم. به طور کامل مشخصه اگه اون گروه از مریضایی که به دلیل بیماریای جور واجور دچار مشکل در خواب می شن رو هم دید کنیم آمار آدمایی از جامعه که نیازمند مد اخلاقی واسه بهبود کمی و کیفی خوابشون هستن چند برابر می شه.
شناسایی اینجور مریضایی در ایران و دسته بندی اونا در گروه های انتخاب شده، واسه سازماندهی کارآزماییای بالینی جورواجور می تونه کشورمون ایران رو به قطب پیشرو در میدون درمانای نوین بی خوابی تبدیل کنه.
چالشای درمان بی خوابی
در علم پزشکی ارزشمندترین گزاره توضیح حال و ثبت و گزارش امانتدارانه و دقیق وضعیت مریض و تغییرات ایجادشده در اثر مداخلات درمانیه. بعضی از بیماران نکته سنج و دقیق هستن و متوجه تاثیرهای ظریف و کلیدی درمان می شن که مدتا از دید پزشکان مخفی مونده.
مثلا احساس نیاز و تمایل به خواب تقریبا در همه بیماران مشابهه ولی تفکیک بین اینکه مثلا این احساس خواب آلودگی، به وجود اومده به وسیله دارو یا ماده خوراکی خاصیه یا روی فعالیت جسمی و ذهنی تاثیر میذاره رو دوش خود بیماره که بازگو کردن اون به وسیله مریض می تونه به دکتر معالج در کار درمان خیلی کمک کنه.
ده ها و شاید صدها ماده موثر جور واجور وجود دارن که می تونن در هر فرد احساس نیاز به خواب یا همون خواب آلودگی بسازن. به همه بیماران باید اطمینان داد که واسه بی خوابی نگرانی نداشته باشن و با خیال راحت وارد تختخواب شن و بدونن که به کار گیری قرص خواب آور همیشگی نیس.

یکی از راه های درمان بی خوابی چگونگی و زمان اراده کردن درخصوص به کار گیری قرص خواب آوره. روشی که بتونه اندازه و دفعات مصرف رو کم کنن خیلی با اهمیته. تصور اینکه با یه داروی ایده آل و تموم عیار، بدون هیچ آسیب ای خواب باکیفیتی جفت و جور خواهدشد، دست کم تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس، دور از ذهنه. مع الوصف، رعایت بهداشت خواب، انجام فعالیتای فیزیکی روزانه و دور کردن استرس و نگرانی و افکار منفی می تونن افراد رو تا اندازه ای از نیاز مبرم به داروهای خواب آور رهایی بخشن.
راه و روش علم عصب شناسی به بحث بهبود کیفیت خواب، ایجاد یه بیداری سالمه. همونجوریکه واسه یه «بیداری سالم»، هدفی به جز ایجاد یه خواب سالم و کافی، وجود نداره، با کنترل وجود افکار روزانه (نگرانی و افکار منفی)، افراد در روند درمان خود مشارکت می کنن و چه بسا به کمک تکنولوژیای درخشش دهنده کارکرد مغز، راهکارهای ذهنی جدیدی هم کشف شه که به بهتر شدن کارکرد مغز و الگوی امواج مغزی و در آخر خواب کمک کنه. دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بستر مناسبی شامل یه سری از آخرین روشای پژوهشی موثر در بهبود خواب جمع آوری کرده و آماده تعادل با علاقه مندان مقابله با بی خوابیه.
*دکترای علوم اعصاب شناختی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *