7 بیماری که سبب آسیب چشم می شوند

: بیماریای مختلفی هست که تنها می تونن روی چشم اثر بذارن و بینایی رو در درجه های جور واجور تحت تاثیر بذارن. بعضی وقتا بیماریهایی که شامل اندامهای دیگه یا حتی کل بدن می شن هم ممکنه روی چشم تاثیر بزاره.

این بیماریا می تونن باعث آسیب به بافتای چشم یا بافت پلک، عضلاتی که چشم رو حرکت میدن و یا اعصاب که چشم رو کنترل یا مسئولیت چشم رو دارن. بسته به شرایط و شدت اون، این بیماریا حتی می تونن منتهی به نابینایی شن.
بیماریایی که باعث آسیب چشم می شن"غیر از چشم"
همونطور که با هر بخش از بدن، شرایطی هست که به طور خاص روی چشم اثر میذاره و بر بینایی تاثیر میذاره. این ممکنه شامل شرایطی مثل ملتحمه به دلیل عفونت، گلوکوم به وجود اومده به وسیله افزایش فشار داخل چشم یا آب مروارید باشه که لنز چشم رو ابری می کنه. این شرایط به چشم محدود می شه و پس به عنوان بیماریای چشم شناخته می شه.
در بعضی از بیماریهای زیر که مورد بحثه چشم فقط بخش یا حتی بخش اصلی نیس که تحت تاثیر قرار گرفته. عوضش چشم ممکنه به عنوان یه آسیب از وضعیت اولیه یا چشم در کنار بقیه قسمتای بدن آسیب دیده باشه. بعضی از این شرایط مانند دیابت و فشار خون بالا، نگرانیای سلامت عمومی و گسترده ایه که در آخر به نابینایی میرسه.

1. دیابت

یکی از شرایط مشترک که در آخر روی چشم تاثیر میذاره دیابته. این وضعیت چشم به عنوان رتینوپاتی دیابتی شناخته می شه. با افزایش دچار شدن به دیابت در سطح جهان، افزایش رتینوپاتی دیابتی قابل درکه. روش دقیقی که دیابت بر چشم تاثیر میذاره به طور کامل درک نمی شه اما انگار این تغییرات در رگای خونی کوچیک چشم ایجاد می شه که با دیابت روبرو شدن.
علائم بینایی در رتینوپاتی دیابتی فرق داره. این ممکنه شامل جسمای شناور، نقاط در میدون دید، تاری دید، مناطق تاریک در مورد دید، مشکلات درک رنگ و از دست دادن بینایی باشه. در آخر می تونه منتهی به نابینایی شه. علائم دیابت هم اینکه در صورت از دست دادن مدیریت هست. این شامل تشنگی زیادتر از اندازه، ادرار تکراری، خستگی و تغییرات در وزن بدنه. رتینوپاتی دیابتی معمولاً در هر دو چشم همزمان هست.

2. فشار خون بالا

یکی دیگه از مشکلات سلامتی در سطح جهانیه که می تونه روی چشم هم اثر بزاره: فشار خون بالا (هیپرتنشن) است. در فشار خون طولانی، عروق خونی کوچیک در چشم به روش مشابه با دیابت هست. این مشکلات چشم به دلیل فشار خون بالا به عنوان رتینوپاتی هیپرتونیک شناخته می شه. با این حال، حتی افزایش یهویی فشار خون در مدت کوتاهی (زیاد) هم اینکه می تونه روی دید و حتی آسیب رسوندن به ساختار چشم مانند دیسک نوری تاثیر بزاره.
فشارخون بالا بیشتر به عنوان قاتل ساکت نامیده می شه چون هیچ نشونه ای از فشار خون بالا موجود نیس. پس فرد ممکنه از پرفشاری خون دراز مدت بدون غربالگری روتین آگاه باشه یا تا وقتی که عوارضی مانند رتینوپاتی ایجاد نشه. افراد گرفتار به فشارخون بالا و دیابت خطر دچار شدن به رتینوپاتی رو با احتمال بیشتری از کوری دائمی دارن.

3. کمبود ویتامین A

کمبود ویتامین A منتهی به کوری شبونه می شه که در اون توانایی دیدن در سطوح کم نور کمرنگ می شه هرچند ممکنه کمتر دلیل از بین رفتن کامل بینایی شه. با این حال، این کمبود تغذیه ای ممکنه چشم رو در راه های مختلفی تحت تاثیر بذاره. این حتی در موارد شدید درمان نشده می تونه منتهی به نابینایی شه.
علاوه بر این، کمبود ویتامین A می تونه باعث خشکی چشم، کلفت شدن ملتحمه و قرنیه و هم اینکه زخمای (زخمای باز) در قرنیه شه. بیشتر زمان کمبود ویتامین A به وجود اومده به وسیله مصرف ناقص مواد مغذیه. با این حال، بعضی وقتا می تونه با بیماریای خاصی از دستگاه گوارش مانند مریضی التهاب روده (IBD)، پانکراس، کیسه صفرا و کبد بوجود آید.

4. مریضی سیکل سل

مریضی سیکل سل، هم اینکه به نام کم خونی سلول داسی شکل شناخته شده یه مریضی ارثیه که در اون سلولای قرمز خون شکل غیر طبیعی ، سخت و چسبنده س. این سلولای خونی می تونن با هم کلامپ شن و رگای خونی کوچیک مانند رگهای چشم رو ببندن. این اثر اکسیژن رو به شبکیه کم می کنه و دلیل آسیب رسوندن به بافت شبکیه می شه.
از اونجایی که شبکیه بخشی از چشم پزشکیه مریضی سلول داسی شکل که موجب تاثیر روی جریان خون به شبکیه می شه می تونه منتهی به از دست دادن بینایی شه. این می تونه دلیل جدا شدن بافت شبکیه شه که ممکنه منتهی به کوری دائمی شه. رتینوپاتی سیکل سل به آرومی اتفاق میفته اما بعضی وقتا ممکنه به یهو دلیل کوری به وجود اومده به وسیله مریضی سلول داسی شه.

5. Rosacea

روزآسه به عنوان یه وضعیت پوستی شناخته می شه که در اون قسمتایی از پوست، به خصوص روی صورت که غیر طبیعی قرمز هستن. با این حال، این می تونه بر بقیه اعضا مانند چشم هم تاثیر بزاره. این مریضی به عنوان روزآسه چشمی شناخته می شه و در میان آدمایی که دارای روزآسه هستن، رایجه. دلیل روزاسه و هم اینکه روزآسه چشم غیر قابل شناساییه اما به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی به نظر می رسه.

6. سندرم Sjogren

سندروم شوگرن یه مشکل اتوایمونه که سیستم ایمنی بدن به بعضی از بافتا و ارگانا حمله می کنه. سیستم ایمنی بدن در سندرم شوگرن، بعضی از غدد مانند غدد بزاقی و غدد اشکی رو هدف قرار میده. این مانع از تولید و منتشر کردن ترشحات مربوط به این غدد می شه و منتهی به نشونه هایی مانند دهن خشک و چشمای خشک می شه. خشکی چشم می تونه موجب بروز خیلی از علائم چشم و مشکلات بینایی شه. هم اینکه می تونه خطر بیماریهای خاصی از چشم مانند عفونت رو زیاد کنه که می تونه مشکلات ناخوشایند و حتی دائمی چشم رو بسازه.

7. زونا

زونا یا هرپس زوستر، جاییه که ویروس سالها و حتی دهه بعد از دچار شدن به عفونت ویروسی اولیه، دوباره فعال می شه. بیشتر مواقع بنظر میاد که دلیل راش پوست و درد از زمان فعال شدن ویروس بر عصب باشه. لگن و سر معمولا در محلای آسیب دیده.
هم اینکه در زونای چشم، یه عصب چشم تحت تاثیر قرار میگیره. علاوه بر درد و بثورات در دور و بر چشم، زگیلای اگزما هم می تونن روی پوشش روی چشم (ملتحمه) و هم اینکه بافتای سطح و عمقی چشم تاثیر بذارن که منتهی به کراتیت و یوئیت می شه.

.

منبع : foodregime.com

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *