7 بیماری مرگ آور که مصرف الکل به همراه دارد

: این روزا خبر سرطان زا بودن الکل و شکلای جور واجور نوشیدنیای الکلی در جهان غرب غوغایی به پا کرده. انتشار یافته های تحقیقاتی علمی و تحقیقات محققان مبنی بر رابطه مصرف الکل و دچار شدن به 7نوع از سرطان دلنگرانیای زیادی رو واسه مصرف کنندگان الکل در سراسر جهان مخصوصا کشورای غربی و اروپایی به همراه داشته.

امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 2

مجله سیب سبز – مریم فرسایی: این روزا خبر سرطان زا بودن الکل و شکلای جور واجور نوشیدنیای الکلی در جهان غرب غوغایی به پا کرده. انتشار یافته های تحقیقاتی علمی و تحقیقات محققان مبنی بر رابطه مصرف الکل و دچار شدن به 7نوع از سرطان دلنگرانیای زیادی رو واسه مصرف کنندگان الکل در سراسر جهان مخصوصا کشورای غربی و اروپایی به همراه داشته.

 

هممون کم و بیش میدونیم که به دنبال هر حکمی که در اسلام و کتاب مقدس مون به اون اشاره شده فلسفه و حکمتی هست که این بار سلامت و خوشبختی انسانه. فلسفه  احترام شراب یا نوشیدنیای الکلی هم از همین دست مباحثه که اگه ما از حکمت و فلسفه اون باخبر نباشیم از اونجا که معتقدیم دستور خدا به خیر و صلاح و واسه رستگاری ماست اونو بی چون و به چه دلیل اجرا می کنیم، اما این قانون در بعضی کشورای غربی و اروپایی فرق داره. اونا باید چند سال واسه کشف ضررها و مشکلات اون وقت و هزینه صرف می کردن تا آخرسر به اون نتیجه ای برسن که خدا بارها در سوره های مائده، نسا و بقره به اون اشاره کرده. با ما همراه باشین و یافته های پژوهشای تیم تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی اتاگو نیوزیلند رو درباره مشکلات و بیماریای به وجود اومده به وسیله مصرف الکل بخونین.

 

 

: 7 مریضی مرگ آور که مصرف الکل داره

 

تنها کبد در خطر نیس!

 

یافته های تحقیقات گروه دکتر کارتر به طور روشن میگه که مصرف الکل به هر اندازه ای می تونه احتمال دچار شدن به سرطان های دهن، مری، کبد، حنجره، روده کوچیک، روده بزرگ و سرطان سینه رو بیشتر کنه. نکته باحال این تحقیق اون هستش که افزایش احتمال این سرطانا فقط واسه افراد معتاد به الکل ذکر نشده بلکه مصرف هر اندازه از اون به وسیله آدم می تونه احتمال دچار شدن به سرطان رو در مصرف کننده بیشتر کنه. دکتر کارتر در این باره میگه: «واقعیت این است که حتی نوشیدن کم این ماده افراد رو در خطر دچار شدن به سرطان قرار میده ولی بدیش اینه مردم در خیلی از کشورای اروپایی و آمریکایی این رابطه رو ندیده می گیرن یا دوست دارن ندیده بگیرن. با همه اینا رابطه آماری مشخص و دلایل و دلایل بسیار دقیقی در این باره وجود دارن که حتی اگه ندیده گرفته شن، کار خودشون رو می کنن و تنها ارمغان اونا واسه بشر سرطانه.»

 

الکل؛ عامل مرگ نیم میلیون نفر در جهان

 دکتر کارتر در بخشی از مقاله اش که در نشریه علمی-تخصصی اعتیاد منتشر شده، میگه: از سال2012 تا امروز آمار خیلی از درگذشت افراد گرفتار به سرطان به دلیل مصرف الکل ثبت شده که بسیار نگران کننده س. از سال2012 تا امروز بالغ بر نیم میلیون نفر از مردم به دلیل مصرف الکل دچار سرطان شدن و سرطان اونا رو از پا انداخته. براساس گزارشی که به اون استناد شده مصرف الکل موجب از کار افتادن و ایجاد مشکل در کارکرد 7 بخش داخلی بدن می شه. خیلیا خرده می گیرن که باید مکانیسمی که موجب بروز سرطان در مصرف کنندگان الکل می شه رو شناسایی کرد اما موضوع اصلی اینه که واسه اینکه الکل رو عامل سرطان بدونیم احتیاجی نیس که کارکرد خاصی رو که موجب ابتلای 7 اندام بدن به سرطان می شه، ثابت کنیم. مهم نتیجه ایه که به دست اومده و نمیشه منکر اون شد.

 

رابطه الکل  و سرطان کشف شد

مصرف الکل خطر دچار شدن به سرطان رو زیاد می کنه. این جمله ایه که دکتر جنی کارتر، سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی اتاگو در نیوزیلند در مقاله خود   اونو به طور رسمی در نشریه علمی-تخصصی اعتیاد منتشر کرده و روی اون تاکید داره. به باور اون الکل  با آسیب زدن به دی ان ای سلولای بدن موجب سرطانی شدن اونا می شه. دکتر کارتر در این باره می نویسه: ما تحقیقات و دلایل بسیاری رو در این تحقیق به دست آوردیم و واسه مون مشخصه که بین نوشیدن الکل و دچار شدن به سرطان رابطه دلیل و معلولی مستقیمی هست که غیر قابل انکاره.

 

ترک الکل احتمال دچار شدن به سرطان رو کم می کنه!

هر چند مصرف الکل تاثیر داغون کننده ای بر کارکرد 7 اندام حیاتی بدن مانند دهن، مری، کبد، حنجره، روده کوچیک، روده بزرگ و سرطان سینه داره و می تونه کارکرد اونا رو دچار مشکل و سلولای این ناحیه رو سرطانی کنه. اما ترک مصرف اونم می تونه به کاهش این احتمال کمک کنه، پس آدمایی که نوشیدن الکل رو ترک کنن شانس دوباره به خود میدن. دکتر کارتر میگه که از نظر خطر سرطان هر مقدار مصرف الکل خطرناک و سرطان زاست اما این خطر در آدمایی که مصرف الکل رو کنار می ذارن کم میشه و خطر خطر با ادامه این روند کمتر می شه.  به گفته دکتر کارتر از نظر خطر سرطان، هر مقدار مصرف الکل خطرناکه؛ البته این خطر در آدمایی که نوشیدن الکل رو کنار می ذارن، کم میشه.

 

ادعاهای گمراه کننده رو از یاد ببرین

 

پژوهشای وسیع دکتر کارتر و تیم تحقیقاتی اش پرده از بعضی ادعاهای دروغی درباره مصرف الکل برمی داره. دکتر کارتر سرپرست این تیم درباره چگونگی انجام این تحقیق میگه: ما در این تحقیق با مدل سازی مشکلات و آثار سوء مصرف الکل رو بررسی کردیم. اول زنائی که هر روز دو واحد الکل مصرف می کردن رو بررسی کردیم و دیدیم که اونا در مقایسه با زنائی که الکل نمی خورن 16درصد بیشتر در خطر دچار شدن به سرطان سینه و مرگ به وجود اومده به وسیله اون قرار دارن. این تحقیق ادامه پیدا کرد و بررسی آدمایی که در روز 5 واحد الکل مصرف می کردن که نشون داد خطر دچار شدن به سرطان سینه و مرگ به وجود اومده به وسیله اون در این گروه از مصرف کنندگان الکل در مقایسه با بقیه 40 درصد بیشتره. همین دلایل بود که موجب شد دکتر کارتر در مقاله اش درباره بعضی فواید فرضی الکل یا شراب که موجب بهبود کارکرد قلب می شه، تمرکز کنه و اونا رو ادعاهایی گمراه کننده و بی ربط و بدون پایه بدونه.
همه مشکلات الکل

انتشار نتیجه تحقیقات گروه تحقیقاتی دکتر کارتر در دانشگاه علوم پزشکی اتاگو در نیوزیلند بسیاری رو به فکر فرو برد و قوانین جدید و اخطار زیادی رو واسه منع مصرف الکل در کشورای اروپایی و آمریکایی به دنبال داشت. این درحالیه که قبل از اینم مقالات و داده های مختلفی درباره مشکلات و آثار سوءمصرف الکل در نشریات معتبر علمی منتشر شده بود که در  کنار افزایش احتمال دچار شدن به سرطان می تونه محل توجه قرار بگیره. در این مقالات آثار کوتاه مدت و بلندمدتی رو واسه مصرف الکل گفتن.

 

مشکل کارکرد انداما با الکل

از سال2012 تا امروز آمار خیلی از درگذشت افراد گرفتار به سرطان به دلیل مصرف الکل ثبت شده که بسیار نگران کننده س. از سال2012 تا امروز بالغ بر نیم میلیون نفر از مردم به دلیل مصرف الکل دچار سرطان شدن و سرطان اونا رو از پا انداخته. براساس گزارشی که به اون استناد شده مصرف الکل موجب از کار افتادن و ایجاد مشکل در کارکرد 7ارگان داخلی بدن می شه.
 

وزارت بهداشت بریتانیا دست به کار شد

بعد از انجام تحقیقات و منتشر کردن اونا در نشریات تخصصی و علمی وزارت بهداشت بریتانیا تازگیا طی بخشنامه ای به مردمش اعلام کرد که مصرف و نوشیدن الکل به هر اندازه و مقداری خطر دچار شدن به شکلای جور واجور سرطان رو زیاد می کنه. سوزانا براون، مدیر بنیاد جهانی تحقیقات سرطان در انگلیس هم ضمن تاکید این موضوع میگه: خیلی از مردم در جهان فکر می کنن که الکل فقط سلامت کبد اونا رو به خطر میندازه در حالی که این تحقیق نشون میده که سلامت خیلی از اندامای داخلی مثل مری، روده ها و پستون رابطه مستقیمی  با مصرف الکل داره و مصرف الکل می تونه اونا رو ضعیف و مستعد دچار شدن به شکلای جور واجور سرطان کنه. ایشون ادامه  داد: همین نتیجه باید کفایت کنه تا مردم حواس جمع باشن و واسه پیشگیری از دچار شدن به سرطان و حفظ سلامت خودشون همراهیای لازم رو در این مورد داشته باشن.

 

DANGER

 

مشکلات کوتاه مدت

 

آثار کوتاه مدت مصرف الکل عبارتند از: مصرف الکل در کوتاه مدت موجب بروز خشونت با نزدیکان یا بدرفتاری با کودکان می شه، احتمال تصادفات رانندگی رو بالا می بره، خطر سوختگی، غرق شدن یا روابط پرخطر رو با خود داره، موجب فراموشی، مشکلات تنفسی، کما و حتی مرگ می شه، بی تفاوتی و نبود تعادل، پریشونی و گیجی و تولد جنین مرده رو به دنبال داره و… مسائلی که هر یک به تنهایی می تونه مهم ترین دلیل واسه  دوری از مصرف الکل باشه. 

 

مشکلات دراز مدت

و اما در مورد مشکلات دراز مدت مصرف الکل اومده: مصرف این ماده مشکلات عصبی، زوال عقل و سکته مغزی رو به دنبال داره، واسه گروهی از مردم مشکلات قلبی و عروقی داره و خطر دچار شدن به فشار خون بالا و فیبریلاسیون دهلیزی رو بالا می بره. اضطراب، افسردگی و خودکشیای به وجود اومده به وسیله اون در آدمایی که الکل مصرف می کنن، بیشتر دیده می شه، سوءتغذیه، مریضی کبدی، هپاتیت الکلی و سیروز کبد  و آسیب دائمی به مغز هم ازجمله عوارضیه که در دراز مدت سراغ فرد میاد.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *