چگونگی راه اندازی استارتاپ با سرمایه‌ای بسیار اندک

به چه دلیل یه کار و کاسبی به پول نیاز داره

قبل اینکه چگونگی راه اندازی کار و کاسبی با سرمایه ای خیلی کم رو توضیح بدیم اول اجازه بدین به بررسی این مسئله بپردازیم که به چه دلیل یه کار و کاسبی نیاز به پول داره. هیچ هزینه راه اندازی برابری واسه شروع یه کار و کاسبی وجود نداره و اینجوری کار و کاسبیای جور واجور نیازای مختلفی دارن. برآورد اندازه پول لازم قبل اینکه شروع به پیدا کردن روشای جانشین واسه تامین پول و پله و سرمایه شرکت خود کنین، اهمیت خاصی داره.

کاربرده های زیر رو مورد توجه بذارین:

 • پروانه ها و مجوزها. بسته به منطقه ای که در اون فعالیت می کنین، ممکنه که واسه انجام عملیات، نیاز به تشریفات اداری خاص و ثبت کار و کاسبی خود داشته باشین.
 • تدارکات.  مواد خام خریداری می کنین؟ به کامپیوتر و بقیه دستگاه ها نیاز دارین؟
 • لوازم.  به ماشین آلات یا نرم افزارهای تخصصی نیاز دارین؟
 • فضای دفتری. که هزینه زیادی داره، و نمی تونین از چیزایی مانند اینترنت، هزینه های استفاده، خدمات سرایداری و اینکه وظائف پشت صحنه سازمانی، مانند حقوق و دستمزد و ارسال صورتحساب رو برون سپاری می کنین یا خیر، صرفنظر کنین.
 • انجمنا، اشتراکات، عضویتا. همه ماهه مشترک کدوم نشریات میشین و با کدوم سازمانا رابطه برقرار می کنین؟
 • هزینه های عملیات. همه جا رو جسجو کنین و از بازاریابی غافل نشید.
 • هزینه های حقوقی. در طول روند پیشرفت کار و کاسبی خود با یه وکیل مشورت می کنین؟
 • کارکنان، آزادکاران و پیمانکاران. اگه نمی تونین کار رو به تنهایی انجام بدین، باید به استخدام افراد بپردازید.

حالا پس از در نظر گرفتن این مطالب، دو راه اصلی واسه شروع یه کار و کاسبی با پول کمتر دارین: کاهش هزینه ها یا افزایش سرمایه موجود از راه منابع خارجی. اینجا سه گزینه دارین:

 1. نیازای خود رو کم کنین.

اولین گزینه پیش رو تغییر مدل کار و کاسبی خود به خاطر داشتن نیازای کمتر همونطور که در بالا فهرست شد، است. مثلا، اگه تصمیم به راه اندازی شرکتی به عنوان مشاور یا آزادکار دارین، می تونین هزینه «کارکنان» خود رو کم کنین و در اول کار به تنهایی کار کنین. اگه نیاز به فضای دفتری ندارین، می تونین در منزل کار کنین. حتی می تونین به بررسی دقیق بپردازید و منابع تدارکاتی ارزون تری پیدا کنین یا کل خطوط تولیدی که تولید اونا در اول امر بسیار گران تموم می شه رو خط بزنین.

اما بعضی هزینه ها وجود دارن که امکان دوری از اونا وجود نداره. حتی اگه همه هزینه های دیگه رو کاهش داده باشین،  هزینه های حقوقی و ارسال مجوز کار شما رو به عقب میندازن. به گفته SBA خیلی از کار و کاسبیای کوچیک کار خود رو با کمتر از ۳۰۰۰ دلار شروع کردن و فرانچایزهای[۱] موجود در منزل می تونن با کمتر از ۱۰۰۰ دلار کار خود رو شروع کنن.

دلار

 1. خود راه اندازی

گزینه دوم شما، به کارگرفتن ایده تعیین یه دوره «آماده سازی» واسه کسب و کارتونه. به عوض اینکه مستقیما و به طور کامل وارد کار و کاسبی شید، می تونین کار خود رو فقط با مقدمات شروع کنین. می تونین یه وبلاگ یا خدمات حاشیه ای راه اندازی کنین و بخش کار، مخاطبان و سود خود رو به خاطر کسب یه فرجه، کم کنین. اگه قادر باشین کار خود رو به عنوان یه فرد دارای شغل آزاد شروع کنین، از بعضی از بیشترین هزینه های اولیه دوری می کنین (و مالیات کمتری هم پرداخت می کنین). وقتی که تلاش می کنین عامل صادر کرده و اونو به صورت حرفه ای پیگیری کنین، یه شرکت پردازش پرداختا، مانند دو (Due)، می تونه کمک زیادی به شما بکنه.

وقتی که شروع به کسب درآمد کردین، می تونین روی کار خود سرمایه گذاری کنین و به عوض اینکه کسب وکار مورد نظر خود رو یهویی راه اندازی کنین، کم کم اونو بسازین.

سرمایه گذاری

 1. منابع خارجی

گزینه سوم شما تامین وجوه لازم از منابع خارجیه. من مسائل مربوط به تامین وجوه لازم واسه شرکتای نوپا رو در آثار مختلفی پوشش داده ام و پس وارد جزئیات نمیشم، اما باید بدونین که راه های زیادی واسه تامین سرمایه هست (حتی اگه خود شما سرمایه زیادی نداشته باشین). اینجا به معرفی بعضی از منابع بالقوه می پردازیم:

 • دوستان و خونواده. احتمال دریافت کمک از طرف دوستان و خونواده رو حتما در نظر داشته باشین، حتی اگه مجبور باشین که سرمایه خود رو کم کم و از منابع مختلفی به دست بیارین.
 • سرمایه گذاران نجات بخش. سرمایه گذاران نجات بخش افراد ثروتمندی هستن که از ایده های کار و کاسبی در مراحل اولیه تولید اونا پشتیبانی می کنن. این افراد عموما به عوض مالکیت بخشی از شرکت، سرمایه گذاری انجام میدن که یه جور فداکاریست که ارزش مورد توجه گذاشتن داره.
 • ایده

 • سرمایه گذاران خطر پذیر. سرمایه گذاران خطر پذیر مانند سرمایه گذاران نجات بخشن، اما عموما شرکتا یا سازمانایی هستن که به جستجوی کار و کاسبیای موجود می پردازن.
 • جمع سپاری. جمع سپاری از آنرو محبوبست که با یه ایده خوب و تلاش کافی می تونین واسه هر کاری سرمایه جذب کنین.
 • کمکای بلاعوض و وامای دولتی. اداره کار و کاسبیای کوچیک (و تعدادی از آژانسای ایالتی و محلی دولتی) فقط واسه کمک به رشد کار و کاسبیای کوچیک ایجاد شدن. خیلی از اونا واسه کمک در راه اندازی کار و کاسبی تون، به شما کمکای بلاعوض و وام اعطا می کنن.
 • وامای بانکی. اگه اعتبار شما در وضعیت خوبی قرار داشته باشه، همیشه می تونین یه خط اعتباری در بانک گشایش کنین.

[۱] فرنچایز (انگلیسی: franchise) یا حق امتیاز که با اسمای فرداد، برترانه یا فرانشیز هم شناخته می شن گونه ای از کار و کاسبی است که براساس اون به یه شرکت اختیارداده می شه که تولیدات یا فراوردهای شرکت دیگه رو بفروشه و در برابر اون مبلغی دریافت کنه که به این مبلغ، مبلغ فرنچایز میگن. (منبع ویکیپدیای فارسی)

منبع : Entrepreneur.com