در این فصل آغاز تعریفی از بازارهای مالی، فرایند تصمیم گیری در بازار سرمایه و فرایند تحلیل شبکه ای  ارایه شده؛ سپس در مورد کارکردها ، سوابق و پیشینه پژوهش، تعاریف مورد نظر، اصول و سایر اطلاعات مورد نظر به بحث و مطالعه جامع پرداخته خواهد گردید.همچنین در مورد مبحث فازی و روش مورد اقدام در این پژوهش نیز به بحث و مطالعه پرداخته  می گردد.

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2- 1- 2- بازارمالی

با تقسیم کل سیستم اقتصاد یک کشور به دو بخش واقعی و مالی، بخش مالی را می‌توان به عنوان زیرمجموعه‌ای از نظام اقتصادی تعریف نمود که در آن وجوه، اعتبارات و سرمایه در چارچوب قوانین و مقررات مشخص از طرف پس‌انداز کنندگان و صاحبان پول و سرمایه به طرف متقاضیان، جریان می‌یابد.

بازارهای مالی نیز بازارهایی هستند که در آنها داراییهای مالی مبادله می شوند. داراییهای مالی داراییهایی مثل سهام و اوراق قرضه هستند که ارزش آنها به ارزش تولیدات وخدمات ارایه شده توسط شرکتهای منتشر کننده آنها وابسته می باشد. تفاوت داراییهای مالی با داراییهای واقعی در این می باشد که داراییهای واقعی ماهیت فیزیکی دارند مانند اتومبیل، املاک و مستغلات، و وسایل منزل.

یکی از راههای سرمایه گذاری خرید داراییهای مالی می باشد. مزیت خرید داراییهای مالی نسبت به خرید داراییهای واقعی از دیدگاه اقتصادی این می باشد که اولا دارایی واقعی کالای مصرفی می باشد نه وسیله پس انداز و سرمایه گذاری. دوم اینکه خرید داراییهای واقعی و بلااستفاده نگه داشتن آنها به امید گرانتر شدن در آینده به معنای بلااستفاده نگه داشتن منابع کشور می باشد و ارزش افزوده ای ایجاد نمی کند. مگر آنگه از آن بهره گیری گردد. مثل اینکه شخصی اتومبیل و یا خانه‌ای بخرد و آن را اجاره دهد. چند نوع از داراییهای مالی عبارتند از: سپرده های سرمایه گذاری در بانکها، طرح های بازنشستگی که توسط صندوقهای بازنشستگی ارایه می گردد، انواع بیمه نامه های شرکتهای بیمه و در نهایت اوراق بهادار قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار که توسط کارگزاران خرید و فروش می گردد.

در اقتصاد، بازار مالی به مکانیزمی اطلاق می گردد که امکان خرید و فروش سهام ، کالا یا هر محصول قابل تبادلی را برای مشارکت کنندگان با هزینه ای پایین فراهم می آورد. بازارهای مالی چند صده اخیر رشد قابل توجهی داشته و به گونه مستمر درحال تکامل و افزایش نقدینگی در جهان می باشد. وظیفه بازارها گردآوری خریداران و فروشندگان علاقه مند به مشارکت در بازار می باشد. در واقع تمامی بازارهای مالی در پی گردآوری سرمایه و برقراری ارتباط بین جویندگان سرمایه (قرض گیرندگان) و دارندگان سرمایه (قرض دهندگان) هستند.

2-1-3-کارکردهای بازار مالی

جذب و تجهیز پس‌اندازها و تخصیص بهینه منابع (انتقال وجوه بین واحدهای اقتصادی)تأثیر اساسی بخش مالی اقتصاد می باشد. واحدهای اقتصادی به‌گونه کلی شامل واحدهای دارای پس‌انداز و واحدهای سرمایه‌گذاری هستند. تأثیر بازارهای مالی این می باشد که این دو گروه مزبور را به یکدیگر نزدیک کند و راهکاری فراهم نمایند ‌که وجوه از واحدهای دارای مازاد پس‌انداز به واحدهای مواجه با کمبود منابع یا کسری پس‌انداز انتقال یابد. بدیهی می باشد که تأثیر این نقل‌و‌انتقال وجوه فراهم آوردن امکانات سرمایه‌گذاری مولد می باشد. پس ملاحظه می گردد که در صورت عدم وجود یا ضعف بازارهای مالی، امکان تحقق سرمایه‌گذاری‌های مولد در سطح وسیع وجود نخواهد داشت.

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید