ادبیات و مبانی نظری پژوهش، پشتوانه نظری فرضیه های پژوهش را فراهم می آورد، لذا در این فصل با در نظر داشتن موضوع پژوهش، به مبانی نظری پژوهش پرداخته شده و سپس به تعدادی از تحقیقات انجام شده در داخل و خارج از ایران که در ارتباط با موضوع پژوهش می باشد، تصریح شده می باشد.

 

2-2)بازارهای مالی

بازار مالی مکانی می باشد که در آن دارایی های مالی مبادله می شوند به بیانی دیگر در بازار مالی به خرید و فروش وجوه اعم از اعتبار بانکی، اوراق بهادار و سهام و کلاً به تقابل عرضه و تقاضا در این حیطه می‎پردازند (رضا شباهنگ، 1373، ص12). کارکردهای بازار مالی را می توان به قرار زیر دانست :

  • جذب و تجهیز پس‌اندازها و تخصیص بهینه منابع (انتقال وجوه بین واحدهای اقتصادی)
  • تعیین قیمت وجوه و سرمایه
  • انتشار و تحلیل اطلاعات
  • تسهیل دادوستدها
  • توزیع خطر و مدیریت ریسک

2-3)مشخصات شرکت و بازده سهام

مشخصات شرکت و بازده سهام به تبیین زیر می باشد:

بازده سهام : بازده سهام ممکن می باشد بیانگر نحوه انتشار سهام عادی یک شرکت باشد. زمان بندی بازار سهام به این معنا می باشد که یک شرکت معمولاً در زمان هایی که قیمت ها بالاست اقدام به انتشار سهام و در زمآن هایی که قیمت ها پایین می باشد اقدام به بازخرید سهام می نمایند. طبق نتایج تحقیقات، شرکت های با نسبت بدهی پایین در زمانی که ارزش شرکت شان بالاست اقدام به تأمین مالی و برعکس شرکت های با نسبت بدهی بالاتر زمانی که ارزش شرکت شان پایین می باشد اقدام به تأمین مالی می‎نمایند. پژوهش جگادش 2000 نشان داد که انتشار دهندگان سهام با بازده آتی پایین، معمولاً اقدام به انتشار سهام در زمان هایی می نمایند که هزینه تأمین مالی شان پایین باشد. به گونه کلی می توان ادعا نمود که اگر یک شرکت دارای عملکرد خوبی باشد، بازده سهام شان افزایش یافته و لذا ممکن می باشد به جای بدهی از سهام جهت تأمین مالی خود بهره گیری نماید. (احمدی، 1386)

اندازه شرکت : نسبت بدهی در شرکت های بزرگی که محصولات متنوع تری تولید و احتمال ورشکستگی نیز پایین می باشد، می تواند در سطح بالایی قرار گیرد. شرکت های بزرگتر در مقایسه با شرکت های کوچک تر به دلیل داشتن رتبه اعتباری بهتر، می توانند از منابع غیر بانکی نیز استقراض نمایند. پس بین اندازه و نسبت بدهی یک ارتباط مثبتی هست.

نوع صنعت : تحقیقات نشان داده می باشد که شرکت های تولید کننده ماشین آلات و تجهیزات مانند شرکت های تخصصی در زمینه ارائه محصولات و خدمات منحصر به فرد به حساب می آیند. با در نظر داشتن پر هزینه بودن تأمین مالی در اینگونه شرکت ها آن ها کمتر تمایل به استقراض دارند. توافق خاصی در مورد شاخص های این بخش وجود نداشته و معمولاً از شاخص های خود ساخته بهره گیری می گردد.

اندازه : طبق نتایج بعضی از تحقیقات، شرکت های کوچک در مقایسه با شرکت های بزرگ تمایل به کسب میانگین بازده سهام بیشتری دارند. نتایج تحقیقات  نشان داد که ممکن می باشد شرکت های کوچک در مقایسه با شرکت های بزرگ دچار رکود درآمدی بلند مدت گشته و لذا بین اندازه و ریسک عادی یک شرکت ارتباط (منفی) هست. به گونه اختصار می توان ادعا نمود به علت های بالا بودن ریسک شرکت های کوچک، داشتن بازده سهام بالاتر در اینگونه شرکت ها ضروری می باشد.

طبق مطالعه های به اقدام آمده می توان ادعا نمود که شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران تنها از معدود منابع مالی بلند مدت برای تأمین وجود مورد نیاز خود بهره گیری می نمایند. به بیانی دیگر، روش های تأمین مالی بلند مدتی همچون، استقراض، انتشار سهام و سود انباشته مورد بهره گیری شرکت های پذیرفته در بورس اوراق بهادا تهران می باشد. در نهایت می توان ادعا نمود که مهم ترین منبع تأمین مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران استقراض از سیستم بانکی می باشد.

سود انباشته : معمولا در مراحل پسین تأمین مالی نظیر مرحله جوانی، رشد یا بلوغ، شرکت ها می توانند از منبع داخلی سود انباشته نیز برای تأمین مالی نیازمندی های مالی خود بهره گیری کنند. این منبع را می توان یکی از کم هزینه ترین منابع تأمین مالی دانست که برای تأمین نیازهای بلند مدت و توسعه ای شرکت به کار می‎رود. افزون بر همه این موارد، یک کسب و کار کوچک می تواند نیازمندی های سرمایه ای خود را با صرفه جویی در هزینه های ممکن به کمترین حد برساند. روش های تأمین مالی یکی از اصلی ترین حوزه‎های تصمیم گیری مدیران شرکت ها در راستای افزایش ثروت سهامداران به شمار می رود. )احمدی، 1386)

 

رشد و ادامه فعالیت شرکت ها نیازمند منابع مالی می باشد که تأمین این منابع معمولاً با محدودیت همراه می باشد. ایده اصلی بسیاری از تحقیقات انجام شده در این راستا آن می باشد که آیا بازدهی سهام شرکت ها از روش های تأمین مالی آن ها تأثیر می پذیرد یا خیر و در صورت مثبت بودن پاسخ، این ارتباط به چه شکلی می باشد. ایجاد و توسعه روز افزون بنگاههای اقتصادی نیازمند تأمین مالی قابل ملاحظه می باشد که اغلب از عهده موسسین خارج می باشد. بازار سرمایه برای شرکت ها این امکان را فراهم می آورد که منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق عرضه اوراق بهادار تأمین نمایند. به بیانی دیگر بازار سرمایه به صورت مسیری جهت انتقال منابع از پس انداز کنندگان به مصرف کنندگان منابع مالی اقدام می نماید و از طریق فراهم آوردن سرمایه مورد نیاز بنگاه های اقتصادی و تخصیص بهینه منابع، تأثیر عمده در اقتصاد کشورها اعمال می کند. مدیران با بهره گیری از منابع به دست آمده در جهت بقا و رشد سازمان خود کوشش می کنند. این در حالی می باشد که شرایط رقابتی شدید، در جهت بقا و رشد سازمان خود کوشش می کنند. این در حالی می باشد که شرایط رقابتی شدید، بحرآن های مالی، اقتصادی، سیاسی و الزامات مالکیتی و قانونی، شرکت ها را بر آن داشته تا منابع بیشتری را خواستار شده و گاه منابع حاصل از نتایج عملیات واحد اقتصادی را نیز که متعلق به مالکان می باشد، درون واحد اقتصادی مجدداً سرمایه گذاری نمایند. )احمدی، 1386)واحدهای فعال اقتصادی بهره گیری از منابع خارجی نظیر وجوه ناشی از افزایش سرمایه و استقراض را به دو دلیل مورد بهره گیری قرار می دهند :

  1. اجرای پروژه های سرمایه ای نظیر طرح های توسعه و همچنین افزایش کارایی عملیات جاری در حال اجرا.
  2. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  3. اصلاح ساختار سرمایه در جهت کاستن از هزینه های مالی ناشی از بدهی ها و کمک به افزایش بازده سهامداران.

هر چند بکارگیری وجوه حاصل از فعالیت های تأمین مالی می تواند به گونه همزمان هر دو هدف فوق را دنبال نماید، اما مساله مهم در این راه مطالعه اثر ناشی از تأمین مالی بر بازده کل شرکت خواهد بود. به بیانی دیگر در یک بازار کارا، رشد و سودآوری شرکت و در نهایت افزایش ثروت سهامداران محقق خواهد گردید که بازدهی ناشی از بکارگیری منابع مالی ناشی از انتشار سهام بیش از هزینه های فرصت ناشی از پروژه های سرمایه ای مورد اجرا باشد. از آن جا که روش های تأمین مالی به همراه تصمیمات سرمایه گذاری و سیاست های تقسیم سود بر ارزش و در نهایت بر ثروت سهامداران موثر می باشد، شناسایی الگوها و مدل هایی که تصمیم گیری شرکت ها و مدیران از آن تبعیت می کنند، از اهمیت به سزایی  برخوردار می باشد. (احمدی، 1386)

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید